Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

Taliban: Afganistan Amerika’ya mezar olacak

Okunma: 4170
AFGANİSTAN 23 Ağustos 2017 12:23
Videoyu Aç Taliban: Afganistan Amerika’ya mezar olacak

Taliban, ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’a yeni kuvvetler gönderileceği yönündeki açıklamasına cevap verdi.

Afganistan'da NATO'ya karşı savaşan Taliban hareketi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan'a yeni kuvvetler gönderileceği şeklindeki açıklamasına cevap verdi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, bu sabah yaptığı açıklamada, “ABD, askerlerini Afganistan'dan çekmezse yakın zamanda Afganistan ABD'nin 21'inci yüzyıldaki mezarı olacaktır” ifadelerini kullandı.

AFGANİSTAN İÇİN “KAOS YUVASI” DEMİŞTİ

Mücahid, açıklamasını, ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan'dan çekilmenin söz konusu olmadığı ve bu ülkeye yeni askeri birlikler gönderileceği şeklindeki açıklamasından birkaç saat sonra yaptı.

Trump, “Kaos yuvası” olarak nitelendirdiği Afganistan'a gönderilecek yeni kuvvetlerin kaç askerden oluşacağına dair bilgi vermezken, ABD'li üst düzey bir yetkilinin Aljazeera'ya verdiği bilgiye göre, Trump, Pentagon'a hali hazırda Afganistan'da bulunan 8 bin 900 askere ek olarak 3 bin 900 asker daha gönderilmesi yönünde yeşil ışık yaktı.

EŞREF GANİ'DEN TEŞKKÜR GELDİ

Afganistan Devlet Başkanı Gani, ABD'nin Afganistan'da kalan askerlerinin geri çekilmesi konusundaki zaman sınırlamalarının kaldırıldığı, Başkan Trump tarafından duyurulan, yeni stratejiyi 'minnettarlıkla' karşıladı.
Gani açıklamasında "Bölgeyi terör tehdidinden kurtarmak için ortak mücadelemize desteğin bu teyidi nedeniyle ABD halkı ve Trump'a minnettarım" dedi.

Gani yeni stratejinin Afgan ulusal güvenlik güçlerinin eğitim kapasitesini geliştirebileceğini de vurguladı.
ABD kuvvetlerinin Afganistan'a müdahale ettiği 2001 yılından bu yana ülkede devam eden çatışmalarda, 2 bin 400 civarında ABD askeri öldürülürken, 20 bin civarında asker de yaralandı. ABD, 16 yıllık Afganistan savaşı boyunca bu ülkede yaklaşık 1 trilyon dolar harcadı.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder