Video Foto Galeri Yazarlar
17.3.2018 - Cumartesi

Taliban: Batı Medyasının Haberlerine İnanmayın

Okunma: 8101
AFGANİSTAN 27 Ağustos 2017 11:02
Videoyu Aç Taliban: Batı Medyasının Haberlerine İnanmayın

Afganistan'ın Zabil Eyaletinde Taliban hareketi yöneticilerinden Dr. Hamdullah Zabuli ile ülkede yaşanan olayları ve batı medyasının çifte standartları hakkında yapılan röportaj.

 

Soru: 17 Ocak 2014 tarihli ünlü La Taverna du Liban Restoran’ına yapılan operasyon batı medyası tarafından çarpıtılarak aktarılan hadiselerden birisiydi. Bu operasyonun gerçek hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

Dr. Hamdullah Zabuli: Bu operasyonda İslam Emirliğine bağlı mücahit gruplar içlerinde Afgan kukla askerler ve üst düzey hükümet görevlilerinin bulunduğu 20 kişiyi öldürdüler. Beraberinde Restoran’ın Libya asıllı sahibi ve 3 koruması, bir IMF (uluslararası para fonu) yetkilisi, 3 UNAMA memuru, 1 UNICEF çalışanı, 1 Avrupa Parlamento elçisi ve 1 EUPOL görevlisi ile onun koruması da öldürüldüler. Görüldüğü gibi ölen kişilerin tamamı doğrudan ya da dolaylı şekilde Afganistan işgali ile ilişkili olmalarına rağmen, batı medyası bu operasyonu olduğundan çok daha farklı şekilde göstermeyi tercih etmiştir. Batı medyasında yayınlanan haberlere göre La Taverna du Liban restoran’ına Taliban tarafından yapılan operasyon sonrası öldürülen kişilerin tamamı yerli Afgan vatandaşları olarak gösterilmiştir. Oysaki bu apaçık bir yalandan başka bir şey değildir.

Soru: Sizce bu operasyonu Batı medyası niçin olduğundan farklı bir şekilde gösterme ihtiyacı duydu ?

Dr. Hamdullah Zabuli: Batı medyasının iddiasına göre İslam Emirliği Mücahitleri bu restoranı, içindeki müşterilerin sivil olduklarını bilmelerine rağmen hedef aldıkları yönünde. Hatta bu yalancı ve iftiracılar Mücahitlerin sivillerin kolay birer hedef olduklarını bildiği için bu operasyonu gerçekleştirdiğini söylediler. Daha da kötüsü, bu medya kuruluşlarına göre, savaşan her iki saftaki ülke için, asli olarak askeri noktalara yapılan operasyonlar sırasında ölen sivillerin dışında, direkt olarak sivillere yapılan ilk hamle olduğu bildirilmiştir. Binlerce sivili gözünü bile kırpmadan katleden işgalciler, Taliban’ın bu operasyonunu salt olarak sivillere yönelik bir operasyon olarak tanıtmışlardır. Amaçları çok açıktır; bu şekilde yapılan haberlerle İslam Emirliğini karalamak...

Soru: Sizce bu bir çelişki değil mi?

Dr. Hamdullah Zabuli: Belki de medya 2001 yılındaki Dashe e Layle’de Amerikalılar tarafından katledilen 10.000 silahsız Afganlının hikâyesini unutmuştur... Belki de Guantanamo’ya ve diğer simsiyah zindanlara götürülen binlerce masum sivili unutmuşlardır... Orada bu sivillere uygulanan akıl almaz işkenceleri belki de unutmuşlardır... Belki de Amerikan bombalarının ve kurşunlarının altında her gün can vermekte olan binlerce Afgan Sivili unutmuşlardır... Amerikanın Parwan vilayetinde yaptığı gelişigüzel bombardımanlarda ölen sivilleri de unutmuşlardır... Belki de bütün bunları unutmuşlardır, ya da görmezden geliyorlardır... Kim bilebilir?

Soru: Batı medyasının Afganistan işgaliyle ilgili çifte standartlı bir politika izlediğini mi düşünüyorsunuz?

BATI MEDYASI ÇİFTE STANDAR UYGULUYOR

Dr. Hamdullah Zabuli: Batı medyasının Afganistan savaşıyla ilgili çifte standart uyguladığı artık yadsınamaz bir gerçek. Şayet Amerikalılar Afgan sivilleri öldürürse bunun adı “İstenmeyen Zarar” olarak adlandırılıyor. Lakin İslam Emirliği bir tek kişi bile öldürse, otomatik olarak masum sivillerin hedef alındığı ve katledildiği söyleniyor. Amerikalılar bir sivil binayı hedef aldıklarında bu binanın aslında militanların askeri üssü olduğu söylenerek geçiştirilirken, Mücahitler bir binayı hedef aldıklarında hiç beklemeden sivil katliamı yapıldığı öne sürülüyor. Amerikalılar mücahitlere yönelik yaptıkları savaş suçlarıyla ilgili bildirileri yayınladıkları zaman, bu bildiriler birinci elden derhal kabul edilip onaylanıyor. Lakin böyle bir bildiri Amerikalılar lehine mücahitler (ya da herhangi başka bir kurum/kuruluş) tarafından yayınlanırsa, Amerikalıların yaptığı savaş suçları bir şekilde gizli tutulurken, ayyuka çıkan hadiseler kukla yönetimin suçu olarak lanse ettiriliyor. Parwan Vilayetindeki sivil katliamı buna en güzel örnektir.

Soru: Parwan vilayetindeki hadiseyle ilgili bizi bilgilendirir misiniz ?

Dr. Hamdullah Zabuli: Amerikan medyası, her zaman olduğu gibi bu hadiseyi de kendi üzerinden bir çırpıda sıyırıp attı. Bazı medya kuruluşları Parwan’daki kadın ve çocuk sivillerin ölümü ile ilgili Taliban’ı sorumlu tuttular. Hâlbuki bu tüm mantık kurallarını hiçe saymaktan başka bir şey değildir. Birincisi orada ölen kadınlar ve çocuklar, Taliban mücahitlerinin aileleridir. Mücahitler olarak bizler zaten o bölgede işgal altında bulunuyorduk, işgal altında bulunan bir topluluk hangi mantıkla dönüp kendi ailelerini katleder?

İŞGALCİLER ÜLKELERİNDE YAŞAYAN MUHACİRLERE BİLE KÖTÜ DAVRANIYORLAR

Buna ek olarak yabancı işgalcilerin kendi ülkelerinde yaşayan muhacirlere karşı da gerekli misafirperverliği sağladığını söyleyemeyiz. İşgalciler, Mücahitlere sempazi besleyen ya da finansal olarak onlara yardımda bulunan vatandaşlarına birçok noktadan zulmetmektedirler. Geçtiğimiz günlerde JSOC Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı ve İngiliz Uzman Polis Ajansı SOCA, Londra merkezli olarak ülkelerinin topraklarında Mücahitlere finansal destek verdiği tespit edilen kişilerin “Özel Kuvvetler” aracılığı ile operasyon yapılarak öldürülmesine yönelik talebini hükümet yetkililerine iletmişti. Mahkeme koridorlarına kadar taşınan bu olayın ardından yetkili mahkeme bu talebi reddetti. Zira daha önceden ABD senatosu ve Kızıl Haç kurumunun belirlediği savaş kanunlarına göre Asker-Sivil ayrımı savaşlarda mutlaka gözetilmesi gereken bir haktır, fakat ABD ve onun yardakçı kuvvetleri Afganistan topraklarında yaşayan İslam Emirliğinin üyelerine karşı, asker ya da sivil ayrımı yapmadan korkunç bir katliam gerçekleştirmektedir. İşgal yıllarında İslam Emirliğinde görev yapan Kadı’lar, Memurlar, Yöneticiler ve diğer sivil görevlerle iştigal eden şahıslar, bu görevlerine bakılmaksızın işgalci kuvvetler tarafından hedef alındılar. Hedef alınan bu şahıslar, evlerinde yaşayan tüm akrabalarıyla birlikte öldürüldüler. İşgalciler kadın-çocuk dinlemeden katliam yaptılar. Böylece kendi elleri ile oluşturdukları kanunlara kendileri muhalefet etmiş oldular.

Bilindiği Üzere Taliban BBC ve diğer Batı kaynaklı medya organlarının seçimlere katılan Afganların parmaklarını kestiklerine dair haberlerini şiddetle yalanladı.  Taliban adına yapılan açıklamada olay iğrenç bir iftira olarak tanımlandı. Afganistan'da faaliyet gösteren bazı haber kanalları ve gazeteciler de olayın yalan olduğunu duyurdu. Bilindiği gibi Batı medyası daha önce de Taliban'ın bir Afgan kadının burnunu kestiğini iddia etmiş olayın bir tiyatro olduğu ortaya çıkmıştı. 

Taliban'ın Peştuca açıklaması: http://zhman.net/?p=28572

İngiliz asker Afgan'ların parmağını kesip maskot yapmış 

Bilindiği gibi Afganistan'da görev yapan İngiliz askerlerden Andrew Holmes Taliban savaşçılarının parmaklarını kesip maskot yaptığını itiraf etmiş ve tam tamına 6 ay ceza almıştı. 

Kaynak : SÜTUN HABER / Kaan ÇEBEN

Haber var islah eder, haber var ifsad eder