Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Taliban: Cürümlerinizi Sürdürürseniz Sizi Adalet Nişangahının Önüne Çıkarırız

Okunma: 3944
AFGANİSTAN 11 Mayıs 2017 15:34
Videoyu Aç Taliban: Cürümlerinizi Sürdürürseniz Sizi Adalet Nişangahının Önüne Çıkarırız

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, Kabil Hükumetinin elinde bulundurduğu siyasi suçluları idam edeceği yönündeki haberler hakkında resmi açıklama yayınladı.

İdamın Kabil Yönetiminin yaşadığı askeri başarısızlıkları örtmek için kullanıldığını savunan Taliban Hareketi, ‘Kabil rejimini uyarıyoruz’ dedi.

Açıklamada ‘masum, silahsız esirlerin öldürülmesinin askeri bir strateji olamayacağı’ vurgulanarak Kabil Yönetiminin ‘yaşadıkları kayıpların bu korkak adımla da telafi edilemeyeceği’ belirtildi.

‘Düellonun yeri savaş meydanlarıdır’ denilen açıklama ‘orada da savaş kurallarına göre hareket edersin, kimse orada düşmanından merhamet ummaz’ ifadeleriyle devam etti.

Taliban Lideri Heybetullah Ahundzade’nin geçen sene yüzlerce mahkumu serbest bıraktığını hatırlatan Taliban Sözcülüğü yaralı askerlerin ailelerine teslim edilmeden önce tedavi edildiklerinin altını çizdi.

Uluslararası medya kuruluşları Taliban Hareketini kana susamış caniler olarak resmetse de, 1996-2001 yılları arasında ülkesini idare etmiş ve 2001 yılından bu yana da işgale karşı direnen bir halk hareketi olduğu yönündeki görüşün gerçeklerle daha çok örtüştüğü gözleniyor.

‘İkinci olarak, sözde adli ve hukuki organları uyarıyoruz’ denilen bildiride idama mahkum edilen tutukluların kötü muamele ve işkence gördüğü hatırlatılarak çok sayıda saygın örgütün bu konuda raporlar hazırladığı bildirildi.

Kabil Yönetimine bağlı adli makamları tehdit eden Taliban ‘eğer bu işkence cürümlerinize devam ederseniz İslam Emirliğinin askeri komutanları size öncelik verecek ve sizi adalet nişangahına koyacaktır’ dedi.

Resmi açıklama insan hakları organizasyonlarına ve özgür medya kuruluşlarına yapılan ‘rejimi yardımsız tutsakları infaz etmekten alıkoyun’ çağrısıyla son buldu.

Kaynak : Asyanin sesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |