Video Foto Galeri Yazarlar
23.11.2017 - Perşembe

TALİBAN 17 Ocak Raporu

Okunma: 2780
ÖZEL HABER 17 Ocak 2017 22:20
Videoyu Aç TALİBAN 17 Ocak Raporu

Afganistan'da 17 Ocak günü yaşananların özeti

ISLAH HABER / ÇEVİRİ HABER

17 OCAK

NANGARHAR: İslam Emirliği Yüksek Eğitim Kurumu, yüksek eğitimin önemini vurgulamak ve onu daha da geliştirmeye yönelik yöntemler sunmak için Bati Kot ilçesinde bir konferans düzenledi. Katılımcılar arasında akademisyenler, ünlü alimler, öncü kabile büyükleri ve üyeleri, öğretmenler ,öğrenciler, okul ve Medrese müdürleri vardı. Toplantı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve konuşmacılar farklı konular üzerinde konuşma yaptı. Meydana gelen sorunlar , Afganların karşılaştığı zorluklar tartışıldı ve bu meselelere Kur’an ve Sünnet’e göre İslam’ın ışığında çözümler sunuldu.İslam Emirliği’nin halkın mülkiyet ve yaşam hakkını teminat altına almak için çabalayacağı, onların rahat bir hayat sürmeleri için bütün olanakları kullanarak elinden geleni yapacağı tekrar vurgulandı.Katılımcılar, İslam Emirliği’ne destek vereceklerini,onlarla işbirliği içinde olacaklarını taahhüt etti. Toplantı, dua ile sonlandırıldı.

KUNAR : Pazartesi akşamı Asmar ilçesinde düzenlenen bir pusu sonrasında, Mücahitlerin karşılıklı ateş açması sonucunda en az dört kukla can verdi. Pazartesi günü vilayetin Vatapur ilçesinde, Mücahitler düşman kışlasına ve konvoyuna saldırılar düzenledi. Fakat her hangi bir can kaybı ve yaralanma olmadı.

NANGARHAR: Arbaki milisleri Bati Kot ilçesinde bir köyü havan topu ve silahlarla taradı. Bombardımanda bir ev hedef alındı ve bir kadın şehit oldu. Pazartesi günü Hogyani ilçesinde yol kenarına döşenen bir bomba düşman aracının geçişi sırasında patlatıldı. Sadık adında bir komutan ve Mecnun adında bir başka Arbaki komutanı ağır şekilde yaralandı. Ayrıca geçen gece Mücahitler, Hogyani ilçesindeki yerel milislere ait olan bir düşman kışlasına saldırdı. Saldırıda Arbaki milisleri ağır kayıplar verdi.
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder