Video Foto Galeri Yazarlar
16.2.2019 - Cumartesi

Taliban’a Esir Düşen ABD Askeri Suçlu Bulundu

Okunma: 3900
AFGANİSTAN 17 Ekim 2017 11:28
Videoyu Aç Taliban’a Esir Düşen ABD Askeri Suçlu Bulundu

Taliban’ın elinde 5 yıl esir kaldıktan sonra Guantanamo’daki Taliban üyeleriyle takas edilen ABD’li çavuş Bowe Bergdahl’ın “firar” suçundan yargılandığı askeri mahkemece suçlu bulundu.

NisaButikAdana

Afganistan’ın güneyinde, 2009 yılında birliğini terk ettikten sonra Taliban tarafından ele geçirilen ve 5 yıl sonra Guantanamo Körfezi’ndeki Amerikan deniz üssünde tutulan 5 Taliban üyesinin serbest bırakılması sonucunda serbest bırakılan Amerikalı çavuş Bowe Bergdahl, “firar” ve “düşman karşısında yanlış davranma” iddiasıyla Kuzey Carolina’da çıkarıldığı askeri mahkemede suçlu bulundu.

Ömür boyu hapis cezası alabilir

Firar suçundan 5 yıla kadar hapis cezası alması beklenen Bergdahl’ın, düşman karşısında yanlış davranış sergilemekten de ömür boyu hapse mahkum edilebileceği ifade ediliyor.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın “ABD için büyük başarı” olarak belirttiği Bergdahl’ın serbest bırakılması takasının ardından, Afganistan’da aynı birlikte bulunan askerler Bergdahl’ı birliğini bilerek terk etmek ve onu arayan bazı askerlerin ölümüne neden olmakla suçlamışlardı.

Bergdahl’ın 2009 yılında birliğinden ayrılarak “birliğin güvenliğini tehlikeye atması” ve esir düşmesinde kasıt olup olmadığıyla ilgili yürütülen soruşturma geçen yıl ekim ayında tamamlanıp ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) gönderilmişti.

Çavuş Bergdahl, 2009 yılında Afganistan’dayken Taliban tarafından elegeçirilmiş ve yaklaşık 5 yıldır esir tutulduktan sonra, Mayıs 2014’te 5 üst düzey Taliban üyesinin serbest bırakılması karşılığında serbest bırakılmıştı. Bergdahl’ın serbest bırakılması ABD’de Cumhuriyetçilerin sert tepkisine neden olurken, Başkan Obama takastan Kongreyi haberdar etmemekle eleştirilmişti.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana