Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Taliban Abd Konvoyuna Saldırdı Ölü Ve Yaralılar Var

Okunma: 3842
ÖZEL HABER 23 Aralık 2017 17:32
Videoyu Aç Taliban Abd Konvoyuna Saldırdı Ölü Ve Yaralılar Var

Afganistan Celalabad bölgesinde Taliban ABD askerlerine saldırdı. 2 ABD askerinin öldüğü ve 3 askerinde yaranlandığını açıkladı.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, 21 Aralık  Perşembe günü, taliban birliklerinin Celalabad'da ABD tank konvoyuna yapmış olduğu bombalı saldırıda 2 ABD askerinin öldüğü ve 3 askerinde yaranlandığını açıkladı.

Son zamanlarda ülke genelinde artan saldırılara karşı ABD yönetimi Taliban'ı suçlayarak müzakere masasına oturmamakla ithamlarda bulunuyor.

Donald Trump, Ağustos ayında ilan ettiği yeni Afganistan stratejisinde ülkeye ek asker göndererek Taliban’la mücadeleye devam edeceklerini belirtmişti.

Ağustos sonu itibariyle 11.000 Amerikan askerinin bulunduğu Afganistan’a asker sevkiyatı devam ediyor.

ABD Hükumetine minnettarlığını sunan Eşref Gani, ‘Afganistan’ın Birleşik Devletlerle olan ortaklığının fedakarlıklarla betonlaşmış olduğunu’ söyledi.

Basına yönelik hitabında asker sayısının artışı hakkında konuşan Mike Pence, ‘sonuçların ülke genelinde görülmeye başlandığını’ belirtirken Gani ve Abdullah’ın Taliban’da değişiklikler gördükleri yönündeki ifadelerini aktararak ‘düşman sonunda kaybetmenin yorgunluğunu tadacak ve barış görüşmelerine gelecek’ dedi.

Afganistan İslam Emirliği Taliban ise ABD’nin 130.000’in üzerindeki asker sayısıyla 15 yıl boyunca zafer kazanamadığını ve şimdi toplamda 11.000 askerle daha fazlasını yapamayacağı görüşünde.

Taliban Hareketi, ülkedeki yabancı askerler varlık gösterdikçe müzakere masasına oturmamakta ve savaşa devam etmekte kararlı.


 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana