Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Taliban Afganistan'ta hükümet güçlerine saldırdı

Okunma: 1067
AFGANİSTAN 1 Aralık 2018 14:47
Videoyu Aç Taliban Afganistan'ta hükümet güçlerine saldırdı

Afganistan’ın Herat iline bağlı Şindand ilçesinde hükümet güçleriyle Taliban arasında yaşanan silahlı çatışmalarda Afgan ordusundan 8 askerin öldüğü, 7’sinin de yaralandığını belirtildi.

Afgan bir yetkili, çatışmaların Afganistan’ın güneyindeki Herat bölgesinde Taliban ile hükümet tarafından desteklenen milisler arasında gerçekleştiğini,bir çok askerin Taliban saldırısında öldüğünü aktardı.

Öte yandan ülkenin güneyinde yer alan Helmand iline bağlı Cerişk bölgesine Taliban’ın düzenlediği saldırı sonrasında  çıkan çatışmalarda 7 asker ölürken 3 zırhlı araç Taliban tarafından imha edildi.

Bölge Meclis üyelerinden biri olan Turyali Tahiri, hükümet destekli güçlere yardım etmek için gönderilen, Nancilayi liderliğinde özel bir birlikte görevli Afganistan istihbaratındaki bir subayın öldürüldüğünü söyledi. Tahiri, komutan Nancilayay’ın, bölgeyi bildiğini, Shindand’daki mahalli kuvvet güçlerinin lideri olduğunu belirtirken, Herat’ta özellikle de Taliban ile savaşmak için hükümet tarafından desteklendiğini söyledi. 

Taliban son üç yılda ülkedeki varlığını daha da kuvvetlendirdi. Afgansitan'ın yarısından fazlasını kontrol eden Taliban her geçen gün hakimiyet alanını genişletiyor.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder