Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Taliban Aralık Ayı Eğitim Raporu

Okunma: 2357
ÖZEL HABER 30 Aralık 2017 17:55
Videoyu Aç Taliban Aralık Ayı Eğitim Raporu

Taliban Aralık ayı içerisinde  İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı tarafından 9 il'in  21 ilçesinde eğitim konulu konferanslar, toplantılar ve yarışmalar düzenledi.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  ÇEVİRİ HABER

Uzun yıllar savaşların gölgesinde kalan Afganistan ülkesinde ABD ve Nato işgalinin artık sonuna gelinmeye başladı.

ABD'nin Afganistan üzerinde kurduğu strateji çökmeye başlarken, uzmanlar artık vaktin dolduğunu ve bölgeye ne kadar ABD ve Nato askeri girerse girsin Taliban'ın ilerleyişinin durdurulmayacağını kaleme almaya başladılar ve bununla birlikte savaşın yanında eğitime önem veren Taliban Aralık ayı içerisinde  İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı tarafından 9 il'in  21 ilçesinde eğitim konulu konferanslar, toplantılar ve yarışmalar düzenlendi.

1) 02 Aralık Cumartesi günü; Nuristan ilinin Mandol Khail ilçesinde, meşhur akademisyenler, tanınmış aşiret liderleri, kabile reisleri okul öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı, yüksek öğretimin önemini vurgulamak için bir konferans düzenlendiği açıklandı.


Afganistan'da Taliban Eğitim Konferansı Düzenledi

2) 08 Aralık Cuma günü; Nangarhar ilinin Lalpura ilçesinde, çeşitli okullardan medreselerden  Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, 2000'in üzerinde öğrencinin yanı sıra bölge halkının katıldığı, gençlere olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarını ve kültür ve eğitimi yaygınlaştırma ve geliştirme yönünde yardım etmeyi amaçlayan bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

3) 11 Aralık Pazartesi günü; Nangarhar ilinin Şiraz ilçesinde çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), akademisyenlerin, öğretmenlerin, öğrencilerin, birçok aşiret ve kabile yaşlılarının katılımıyla mezuniyet düzenlendi. 400'den fazla ilk okul ve orta okuldan mezun olan öğrencilere sertifikaları verildi.
 
4) 16 Aralık Cumartesi günü; Kunduz ilinin İmam Sahib ilçesinde, Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, İslami ve modern eğitim, İslam ahlakı ve değerleri üzerine toplantı düzenlendiği açıklandı.


5) 16 Aralık Cumartesi günü; Paktika ilinin Wazi Khwa ilçesinde, İslam Emirliği'nin 4. ve 5. sınıflar arasındaki öğrenim komisyonunun ve katılımcıların İslami ve modern eğitim, İslam ahlakı ve değerleri üzerine konuşmalar yapıldı. 

6) 20 Aralık Çarşamba günü; Kunduz ilinin Chahar Darah ilçesinde, Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı gençliğin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmasına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardım etmeyi amaçlayan bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

7) 22 Aralık Cuma günü; Kunar ilinin Surkani ilçesindeki, Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençliğin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmasına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardım etmeyi amaçlayan bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

8) 22 Aralık Cuma günü; Kunar ilinin Surkani ilçesinde, Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençliğin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmasına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardım etmeyi amaçlayan bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

9) 23 Aralık Cumartesi günü; Nangarhar ilinin Khogyani ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, doğunun genç neslinin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmasına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardım etmeyi amaçlayan bir toplantı düzenlendiği açıklandı.
 
10) 23 Aralık Cumartesi günü; Belh ilinin Char Bolak ilçesinde çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

11) 23 Aralık Cumartesi günü; Takhar ilinin Daqad ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulamanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, eğitsel bir toplantı düzenlendiği açıklandı.

12) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Khoshamand ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

13) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Warmamai ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

14) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Jani Khel ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

15) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Yusuf Khel ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

16) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Khair Kot ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

17) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Delah ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

18) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Wazi Khwa ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

19) 27 Aralık Çarşamba günü; Paktika ilinin Ahmad Khel ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

20) 27 Aralık Çarşamba günü; Lagman ilinin Alishang ilçesinde, çeşitli okullardan ve medreselerden Ulemanın (bilginlerin), öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok bölge halkının katıldığı, gençlerin olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmalarına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla toplantı düzenlendiği açıklandı.

21) 28 Aralık Perşembe günü; Kunduz ilinin Chahar Darah ilçesinde bulunan Ashab-e-Soufa Medresesi'nde İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı hitabet yarışması düzenledi. Bu yarışmaya Kunduz ilinin bütün ilçelerinden okullardan medreselerden öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Yarışmanın amacı gençlere olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmak ve kültür ve eğitimi yaygınlaştırmaktır.

22) 28 Aralık Perşembe günü; Host ilinin Host (Matun) ilçesinde  İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı hitabet yarışması düzenledi. Bu yarışmaya çeşitli okullardan medreselerden öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Yarışmanın amacı gençlere olumlu ve üretken faaliyetlerde bulunmak ve kültür ve eğitimi yaygınlaştırmaktır.

İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı yaptığı konferanlar, toplantılar ve yarışmalar neticesinde öğretmenlere, öğrencilere ve okullara çeşitli hediyeler sunmuştur.

İslam Emirliği Eğitim ve Kültür Dairesi başkanlığı halka nitelikli eğitimi desteklemek ve eğitim standardını iyileştirmek için her konuda her şeyi yapacağına ve böylece herkesin, özellikle de gençlerin okur yazarlılığının sağlanacağına dair güvence verdi.

Böylece insanlar tarafından İslam Emirliği (Taliban) hareketi, ülke çapında bu gibi etkinlik ve konferanslar düzenlemek ve bölgede barış ve güvenliği sağlamak için gösterdikleri kalıcı ve yorulmak bilmeyen çabalarından ötürü halkın değerini kazandı.


 
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana