Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

Taliban Ateşkes teklifine, Afgan ordusunu vurarak karşılık verdi

ÖZEL HABER 8 Haziran 2018 04:01
Videoyu Aç Taliban Ateşkes teklifine, Afgan ordusunu vurarak karşılık verdi

Afganistan devlet başkanı Eşref Gani büyük çaplı saldırılar karşısında, Taliban'a karşı ateşkes ilanından hemen sonra Taliban, ABD destekli Afgan ordusuna saldırdı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan'da bugün devlet başkanı Eşref Gani, Taliban'a karşı ateşkes ilanında bulunmuş ilandan hemen sonra Taliban'dan açıklama yapılması beklenmişti. Taliban ateşkes ilanından hemen sonra ABD destekli Afgan ordusunu vurdu.

Afganistan devlet başkanı Eşref Gani'nin son aylarda sürekli olarak müzakere masasına davet ettiği, Taliban cephesinin ise müzakereler öncesi olmazsa olmaz şart olarak ABD ve Nato işgalcilerinin ülke topraklarından çıkması gerektiği şartını sunmasıyla devam eden savaşta son zamanlarda ülke topraklarında ABD'nin gelişi güzel bombardımanda bulunmasına misilleme olarak Taliban'ın saldırıları karşısında, Afgan hükümetinin zor durumda kalmasıyla birlikte bugün Eşref Gani geçici ateşkes sağlandığını duyurdu.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, hükümet güçlerinden ve işbirbirliği yapan ABD askerlerinden, Ramazan Bayramı'nı da kapsayacak şekilde Taliban'a karşı saldırılarını durdurmasını istedi.

Ateşkesin 12 Haziran'da başlayıp, 19 Haziran'da sona ereceğini belirten Gani, Taliban dışındaki IŞİD, Hakkani ve diğer gruplara yönelik operasyonların devam edeceğini belirtti.

Afganistan'da Taliban hükümetinin devrilmesinin ardından ilk kez bir devlet başkanı tarafından ateşkes ilan ediliyor.

Taliban yönetimi, Afgan hükümetinin ateşkes açıklamasına karşılık henüz karşı bir açıklama yapılmadı.BM'DEN, TALİBAN HAREKETİNE MÜZAKERE VE ATEŞKES ÇAĞRISI

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Guterres'in Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin Taliban hareketine karşı yürütülen savaşta geçici ateşkes ilan etmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Dujarric, "Genel Sekreter, Taliban'a geçici ateşkese karşılık vermesi ve Afganistan Devlet Başkanı Gani'nin doğrudan müzakerelere başlamaya yönelik barış önerisini kabul etmesi çağrısı yapıyor." dedi.

TALİBAN, ATEŞKES TEKLİFİNE KARŞILIK ASKERİ  KARAKOLU VURDU

Yerel kaynaklardan aktarılan bilgilere göre Afganistan'ın batısındaki Badgis vilayetinin Kads ilçesinde yer alan askeri karakola saldıran Taliban 7 Afgan askerini öldürdü, 2 askeride yaraladı.

Bölgede çatışmaların son gelen bilgilere göre devam ettiği bildirildi.


TALİBAN, ATEŞKES VE MÜZAKERE TEKLİFLERİNE ŞARTLI YAKLAŞIM

 

Taliban daha önce yaptığı açıklamada müzakere çağrılarına ülke topraklarından işgalci ABD ve Nato birlikleri çıktığı takdirde başlayabileceğini açıklamıştı. Bölgeden ABD birlikleri çıkmadan tüm müzakere yollarının kapalı olduğunu önşart olarak yayınlamıştı.

Ortadoğu uzmanları, Afganistan'ın %60'ından fazlasını kontrol altında tutan Taliban'ın kendisine olan bu özgüveninin bölgede güç ve istikrar sahibi olmasından geldiğini belirtiyor.
Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM