Video Foto Galeri Yazarlar
15.11.2019 - Cuma

Taliban'dan, 2017 Yılında Afgan hükümeti ve İşgalcilerin İlim Ehli'ne Saldırıları

ÖZEL HABER 9 Ocak 2018 02:01
Videoyu Aç Taliban'dan, 2017 Yılında Afgan hükümeti ve İşgalcilerin İlim Ehli'ne Saldırıları

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Alemarah sitesi üzerinden 2017 yılında eğitim enstitüleri, medrese çalışanları, öğretmenleri ve din akademisyenlerine yapılan saldırıları açıkladı.

KahveKitap

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Alemarah sitesi üzerinden 2017 yılında eğitim enstitüleri, medrese çalışanları, öğretmenleri ve din akademisyenlerine yapılan saldırıları açıkladı,

12 Ocak Perşembe günü, Bedehşan İli  Faiz Abad ilçesi Khambeel bölgesinde Arbaki ( hükümet yanlısı kabile militanları ) tarafından dini bir medrese içerisinde bulunan Kur'an-ı Kerim ve diğer metin kitaplarla birlikte yakıldı.

15 Ocak Pazar günü; Kunduz ili Khan Abad ilçesindeki yerel paralı askerlerce 3 öğretmen ve 2 öğrenci hapsedildi.

25 Şubat Cumartesi günü, Laghman ili merkez ilçesi Mehterlam'da bulunan Moulavi Habib-ur-Rahman lisesine yerel işbirlikçi düşman birlikleri tarafından rastgele yapılan havan topu saldırısında, 2 öğrenci yaşamını yitirdi ve bir öğretmen ve iki öğrenci yaralandı. 

26 Şubat Pazar günü, Kunduz il merkezi yakını Buz-i Kandahari bölgesinde Mulla İmam ( cemaatle namaz kıldırdığı sırada gerçekleştirilen bir saldırıda) acımasızca katledildi ve birkaç masum sivil insan vahşi yabancı işgalciler ve paralı acımasız askerler tarafından gözaltına alındı.

5 Mart Pazar günü, Balkh ili Alberz ilçesi Sardara bölgesinde yerel işbirlikçiler tarafından düzenlenen baskında bir camii bombalanarak yıkıldı ve işbirlikçilere karşı sivil halk şiddetle saldırdı ve 10 sivil vatandaş gözaltına alındı.

6 Mayıs Cumartesi günü, Badakhshan ili Ishkashm ilçesinde öğretmen Moulavi Amruddin ve Qari Bashir Ahmad önce hapsedildi daha sonra yerel paralı kuvvetler tarafından acımasızca katledildi. ( her iki öğretmen Wardaj ilçesi Qalat bölgesinde dini bir medresede görev yapıyordu ).

9 Haziran Cuma günü, Farah ili Farah Raod ilçesi Pala bölgesinde yerel polis memurları tarafından bir medrese öğrencisi katledildi ve bir başkasıda yaralandı.

15 Temmuz Cumartesi günü, Kunduz ili merkezinde yer alan ünlü Pamir otelinin yakınındaki yerel bir okul vahşi istilacıların sınırsız bombalamasında yıkıldı.

11 Eylül Pazartesi günü, Gazni ili Qara Bagh ilçesi Sher bölgesinde yerel Arbaki ( hükümet yanlısı kabile militanları ) tarafından acımasızca 2 öğrenci katledildi ve bir öğrenci yaralandı.

15 Eylül Cuma günü, Baghlan ili Barki ilçe merkezinde bulunan Moulavi Kamaluddin'in dini eğitim enstitüsü yerel işbirlikçi güçler tarafından duvarlarına ve binalarına zarar vererek askeri bir karakola dönüştürüldü.

15 Eylül Cuma günü, Baghlan ili Barki ilçesi Faloal bölge merkezinde yer alan merkezi lise ve bir orta okul son dört aydır, yerel paralı askerler tarafından askeri üsse dönüştürdükleri için kapatıldı.

16 Eylül Cumartesi günü; Paktia ili Zurmat ilçesi Urya Khail bölgesinde, yerel Arbaki milisleri tarafından, yerel öğretmen Jan Mohammad, acımasızca katledildi ve oğullarından ikisi yaralandı.

17 Eylül Pazar günü; Ghazni ili Deh-i-Yak ilçesi Balai bölgesinde kukla rejimin yerel güçleri tarafından tanınmış bir âlim olan Abdul Hadi Akhunzada katledildi ve eşi, oğlu yaralandı.

27 Eylül Çarşamba günü, Badghis ili Boom ilçesi merkez çarşısı yakınında paralı askerler tarafından ayrım gözetilmeden havan bombardımanında 2 medrese öğrencisi katledildi.

22 Ekim Pazar günü; Gazni ili Nawa ilçesinin Tangi bölgesinde vahşi yabancı istilacıların baskını sırasında 2 sivil Hamdullah ve Lutfullah Akhunzada acımasızca katledildi, çocuklar ve bir kadın dahil olmak üzere bu aileden 10 kişi esir alındı.

22 Ekim Pazar günü; Zabul ili Shajoi ve Nobahar ilçeleri arasındaki Big Batkhaila bölgesinde vahşi yabancı işgalciler tarafından cami rasgele bombalandı ve üç öğrenci katledildi ve beş köylü yaralandı.

22 Ekim Pazar günü; Ghazni ili Nawa ilçesi Chadaro Manda bölgesinde vahşi yabancı istilacıların, baskınları sırasında kendi aralarında paralı askerler ile işbirlik yaparak, Qutbuddin Akhunzada adında bir manevi dini lider acımasızca katledildi, 3 sivil vatandaş ve ailesinden biri kadın olmak üzere tüm üyeleri, tutuklu olarak götürüldüler.

17 Kasım Cuma günü; Lovgar ili Charkh ilçesi Mullah Aleem köyünde 2 medrese ve birkaç eve paralı askerler ve yabancı işgalciler tarafından yapılan baskında yerel halk ve öğrencilerden 15 kişi hapsedildi.

20 Kasım Pazartesi günü; Nangarhar ili Sherzad ilçesinin Marki Khail bölgeside paralı askerler ve vahşi yabancı işgalciler tarafından yapılan baskında tanınmış bir âlim olan Moulavi Shirindal acımasızca katledildi ve 3 sivil gözaltına alındı.

22 Kasım Çarşamba günü; Maidan Wardak ili Umar Khail ilçesinde vahşi yabancı işgalciler ve paralı askerler dini bir medreseye baskın düzenledi. Yöre halkına göre, aralarında hafız olan 8 genç öğrenci  (Kur'an-ı Kerim'i ezbere okuyanlar) bir duvarın önüne dizilmişlerdi ve hepsi acımasızca kafalarından vuruldu ve olay yerinde katledildi.

26 Kasım Pazar günü; Laghman ili Qarghae ilçesinin Ambar ve Charbagh bölgelerinde vahşi yabancı istilacılar tarafından bir din âlimi dahil olmak üzere 5 sivil katledildi 9 sivil hapsedildi.

28 Kasım Salı günü, Maidan Wardak ili Said Abad ilçesinde vahşi yabancı işgalciler tarafından bir baskın sırasında esir alınan 4 okul öğretmeni tutuklandı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder