Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2019 - Pazartesi

Taliban’dan ‘Sevgili Ülkenin Ana Meselesi’ Başlıklı Açıklama

Okunma: 2235
AFGANİSTAN 24 Mart 2018 15:35
Videoyu Aç Taliban’dan ‘Sevgili Ülkenin Ana Meselesi’ Başlıklı Açıklama

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Taliban Hareketi, resmi yayın kuruluşu aracılığıyla yeni bir açıklama yayınladı.

NisaButikAdana

‘Sevgili Ülkenin Ana Meselesi’ başlıklı yazıyı güvenlik politikaları araştırmacıları için Türkçeleştirdik:

“Ne yazık ki, işgalciler ve onların müttefikleri ülkenin problemlerinin çözümüne karşı şu ana kadar samimiyet göstermediler. Aksine, onlar barışın kutlu adından nemalanıyorlar ve Afganistan’ın Müslüman halkının meşru haklarını geçen yaklaşık yirmi yıllık süre zarfında terörle savaş adındaki boş slogan adı altında gasp etmiş bulunuyorlar.

Bununla pratikte kırsal alanları bombalıyor ve gece baskınları düzenliyorlar. Dahası, hatta kabul edilmiş uluslararası normlar temeli üzerine de halkın günlük hayattaki birçok haklarını çiğniyorlar. Ve halen de savaşın meşrulaştırılması ve uzatılması için bayat nedenlere baş vuruyorlar.

Afganistan İslam Emirliği, makul politikaları temelinde zamanla ve mükerrer defa mevcut savaşın ardındaki nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek Afganistan meselesinin çözümünü istemiştir.

Eğer işgaciler ve müttefikleri, Afgan halkının trajedisine gerçekten bir son vermek istiyorsa o zaman asli meselelerle gelmeleri gerekir, böylece herkes onların samimi olduğunu ve sorunun ana çözümünü yerine getirdiklerini bilmelidir.

Fakat maalesef ki diğer faktörlerin de yanı sıra Afganistan’daki on beş yılı aşan savaşın faktörlerinden biri de işgalcilerin ve de onların iç ve dış müttefiklerinin Afganistan meselesine taktiksel yaklaşımını sürdürmesi olmuştur.

Onlar ne gerçekleri kabul ediyorlar ne de meselenin hakiki bir çözümün arayışındalar. Bunun yerine onlar bayat slogan ve stratejilerle yenileyerek savaşı sürdürmeyi istiyorlar. Bazen Erbekya adında yeni bir milis güç oluşturuyorlar bazen de onlardan bölgesel güç adında oluşturuyorlar.

Dahası, kendileri yenilerde çıkan IŞİD fenomenine maddi ve medya desteği sunarken ısrarla Afganistan’daki sözde yirmi silahlı gruptan bunları gerçek oluşumlardan daha büyük göstermek için söz edip duruyorlar.

Fakat Afganistan meselesini böylesi manevralarla ne geçmişte çözdüler ne de gelecekte çözecek değiller fakat daha da kötüleştirecekler.

Bununla birlikte eğer işgalciler ve müttefikleri Afganistan meselesini çözmek isterse o zaman Afganistan’ın Mücahit halkının kendisi için geçtiğimiz yirmi yıl boyunca fedakarlıkta bulunduğu  ve halen de bulunmaya devam ettiği taleplerini kabul etmeleri onlar için daha iyi olacaktır.”

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana