Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Taliban'dan Cihad Saflarında Yenilenme Toplantısı

Okunma: 3261
ÖZEL HABER 1 Kasım 2017 19:39
Videoyu Aç Taliban'dan Cihad Saflarında Yenilenme Toplantısı

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Bedehşan vilayetinde Bedahşan İslam Emirliği Valisi Molla Fasihuddin'nin ev sahipliğinde Varduç ilçesinde bir toplantı gerçekleştirdi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ
Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Bedehşan vilayetinde Bedahşan İslam Emirliği Valisi Molla Fasihuddin'nin ev sahipliğinde Varduç ilçesinde bir toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen Toplantıda, Mücahidlerin ilmi gelişimi, Demokrasi ve Laiklik , Gençliğin sorunları ve Afgan hükümetinin ve İsgalcilerin Sivillere yönelik saldırıları ele alındı.

Toplantının amacı cihad saflarında önemli yenilikleri başlatmak ve mücahitlerin ilmi ve fikri gelişimine katkı ve yardımcı olmaktı.

Pazartesi günü düzenlenen toplantıya çok sayıda sivilin yanında İslam Emirliği yetkilisi ve askerleri personelide katıldı. Kur’an'ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantı ardından Badakşan İslam Emirliği Valisi Molla Fasihuddin'in başkanlığındaki heyetin kapsamlı müzakereleri ile devam etti.

Toplantıda ilk olarak İşgal güçlerinin ve Afgan hükümetinin elinde bulundurduğu topraklarda sivillere yönelik saldırılara ve insanlık dışı muamelelere değinilirken diğer bir konu genç neslin sorunları oldu. Gençlerin sorunlarını ele Taliban yetkilileri gençleri doğru yoldan çıkarmaya yönelik kaba ve müstehcenliğin ilerlemesine, Irkçı söylevlerin artmasına ve isgalcilerin kötü emellerine karşı uyarılmaları gerektiği belirtildi.

Ele alınan diğer bir konu Demokrasi ve Laiklik oldu. Demokrasi ve laikliği Sadece İslam’ın değerlerine ve kutsallarına karşı küfür ve ve saygısızlık içermekle kalmayıp ulemayada saygısızlığın temel nedenlerinden biri olduğu vurgulandı.

Ayrıca birliğin saf olmanın önemini vurgulayan konuşmacılar İslam Emirliği mücahidlerinden sivil halka karşı hoşgörülü ve sevgi ile yaklaşmaları gerektiği uyarısında bulundu. Dahası Mücahitlerin pozisyonlarının güçlendirilmesinin yani sıra mücahidlerin dini eğitimlerini arttırmaları konusunda özel dikkat göstermelerinin ısrarla altı bir kez daha çizildi.

Programın sonunda Afganistan İslam Emirliği (Taliban) yetkilileri bir araya gelip katılımcılara farklı konularda açıklamalarda bulunuldu. Toplantı ilerleyen saatlerde yapılan dua ile son buldu.

Bu haber islahhaber.net için Mavera Haber'e tercüme ettirilmiştir.
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder