Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Taliban'dan Hikmetyar'a sert eleştiri: Değişen ne?

Okunma: 4704
AFGANİSTAN 27 Eylül 2016 11:29
Videoyu Aç Taliban'dan Hikmetyar'a sert eleştiri: Değişen ne?

Afgan hükümeti ile geçtiğimiz günlerde barış anlaşması yapan silahlı muhalif grup lideri Hikmetyar'a, ülkedeki yabancı asker şartı yüzünden barış yapmayan Taliban'dan eleştiri geldi

Afganistan'da Taliban, hükümetle barış imzalayan Hizb-i İslami grup lideri Gulbeddin Hikmetyar'ı sert bir dille eleştirdi.

Grubun internet sitesinde yayınlanan bir makalede, Hikmetyar'ın 'büyük bir suç' işlediği söylenilerek, " O cihadı bıraktığı için Allah'ın gazabıyla karşılaşacak " denildi.

İslam'da Barış Kavramı başlıklı makalede başlıca eleştiriler şu şekilde sıralandı.

"O'nun barış anlaşması imzalaması hükümete destek demektir. Bu aynı zamanda ülkedeki işgalci güçleri desteklemek demektir." denildi.

"70'ler 80'lerden bu yana 40 yıllık cihad kariyerine sahip olan Hikmetyar'ın işgalcilerle barış yapmaya madem niyeti vardı, bu barışsever insanlar neden iki milyon kişinin ölümüne ve işgal sonrası acımasız iç savaşa seyirci kaldı"

"Neden 15 yıldır kabul edilebilir değildi de şimdi, Amerika Birleşik Devletleri ile barış artık meşru bir seçenek haline gelmiştir?" 

Hizb-i İslami grubu uzun  zamandır devam eden barış görüşmelerinin ardından Afgan hükümeti ile bir taslak barış anlaşması imzalayan ilk silahlı grup olmuştu.

Taliban ise ülkedeki yabancı askerler sınır dışı edilmeden hükümetle barış masasına oturmayacağını açıklamıştı.

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |