Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

Taliban’dan Resmi Açıklama: “Ümmetin Asli Davası Beytil Makdis’ten Başlar”

Okunma: 1908
FİLİSTİN 27 Aralık 2017 10:15
Videoyu Aç Taliban’dan Resmi Açıklama: “Ümmetin Asli Davası Beytil Makdis’ten Başlar”

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, ‘Ümmetin Asli Davası Beytil Makdis’ten Başlar’ başlıklı yeni bir açıklama yayınladı.

NisaButikAdana

Taliban’a ait resmi siteden paylaşılan yazıyı uluslararası güvenlik ilgilisi okurlarımız için Türkçeleştirdik:

“Beytil Makdis’i İsrail’in başkenti olarak tanıyan ABD Başkanı Trump tarafından yapılan ilan, dünya genelindeki olumsuz tepkiyi tetikledi. Farklı ülkelerde ABD Başkanının açıklamasına yönelik protestolar kararın taraflı ve baskıcı oluşunu kınayarak gerçekleştirildi.

İslam Emirliği de kararı kınamasının yanı sıra, yersiz ve akıl dışı addetmişti. Bununla birlikte İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri Trump’ın kararını reddetti ve Avrupa Birliği de karşı çıktı. Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas da ABD’nin bundan böyle Filistin-İsrail meselesinde tarafsız arabulucu rolünü üstlenemeyeceğini söylemişti.

Bu arada, ABD’nin Beytil Makdis’i İsrail’in başkenti olarak tanımasının hiçbir meşru etkisinin bulunmadığını söyleyen Mısır, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bir taslak çözüm sunmuştu. Güvenlik Konseyinin on dört üyesi taslak çözüm lehine oy kullandı.

Çözümde yer alan bir ibare şöyle: “Mukaddes belde Kudüs’ün mahiyetini, yapısını ya da demografik niteliğini değiştirmeyi amaçlayan hiçbir karar ve hareketin meşru etkisi bulunamaz, geçersiz ve hükümsüzdür ve de feshedilmelidir.” Bu çözüme cevap olarak ABD, veto gücünü kullandı ve çözümü engelledi.

ABD, öyle olmadığı halde, dünyanın tek kutuplu olduğunu zannediyor. Maalesef onlar hala güç kullanarak dünyaya hükmetmek, diğer milletlere kendi irade ve yönetimlerini dayatmak istiyorlar. Fakat dünya genelindeki milletlerin ve ülkelerin Amerikan politikalarına karşı muhalefeti, ABD’nin dünyadan izole edilmiş olduğunu gösteriyor. Dünya halkları, onların gayri meşru kararlarını kabul etmiyor.

Şu da zikretmeye değer ki barış, dünyada ne güç kullanarak, bombardımanlarla ve işgallerle tesis edilebilir ne de muazzez olmayan ittifaklar, faaliyetler ve kararlar, dünya barışını tesis etmeye öncülük edebilir. Barış, insanlar haklarını elde ettiklerinde ve hiç kimsenin meşru haklarını elinde bulundurmak için canını feda etmeye zorlanmadığında sağlanabilir.

Diğer taraftan bir araya gelmek ve haklarını savunmak da İslam Ümmetinin bir görevidir. Eğer halen bir araya gelmiyorlar, farklı isimler altında parçalanmışlık halini sürdürüyorlarsa o zaman tağutların elleri onlardan her birinin boynuna uzanacak ve kendilerini savunmaya güç yetiremeyeceklerdir.”

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana