Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2018 - Cumartesi

Taliban’dan Resmi Açıklama: Kadın ve Çocukları Öldürüyorlardı, Biz De Onları Öldürdük

Okunma: 9730
AFGANİSTAN 24 Nisan 2017 19:14
Videoyu Aç Taliban’dan Resmi Açıklama: Kadın ve Çocukları Öldürüyorlardı, Biz De Onları Öldürdük

Taliban yaptığı açıklamayla Kolordu saldırısını neden düzenlendiklerini açıkladı.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, 21 Nisan Cuma günü 209. Şahin Müfreze Birliğine dev bir operasyon düzenlemiş yüzlerce birlik askerini öldürerek 300 civarında askeri yaralamıştı. Operasyon, Taliban’ın Afganistan’ın işgal edilmesinden bu yana düzenlediği en büyük saldırılardan biri olarak kaydedildi.

30.000 kişilik büyük bir ordu konumundaki 209. Birlik 8 saat boyunca 10 Taliban üyesine karşı başarı elde edememiş ve ABD askerleri tarafından eğitilen çok sayıda askeri personelini kaybetmek zorunda kalmıştı.

İslam Emirliği Taliban Hareketi, 209. Şahin Birliği hakkında bir makale yayınladı. 209. Şahin Birliğinin Afganistan’ın kuzeyindeki ana birlik olduğunu belirten Taliban, Kabil Rejiminin kuzeyde düzenlediği acımasız saldırıların söz konusu birlik tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

‘Şahin Birliğinin Vazifeleri ve Sorumlulukları’ başlıklı makalede 209. Birlik askerlerinin kuzeydeki Balh, Kunduz, Tahar ve Bağlan Vilayetlerindeki operasyonlarda sivillerin evlerini yıktığı, sayısız sivili gerekçesiz tutukladığı ve kadın ve çocukları öldürdükleri kaydedildi.

Taliban’ın Kunduz e Bağlan Valilerinin öldürülmesinde de Şahin Birliğinin parmağı olduğu kaydedilen resmi açıklamada ‘bu nedenlerle İslam Emirliği, askerlerine halkın iğrendiği bu birliğe operasyon için yeşil ışık yakmıştır’ denildi.

Taliban, yerli askerlerin ABD öncülüğündeki yabancı işgalciler uğruna gereksiz yere canlarını verdiklerini hatırlatarak ‘bunu yapmak yerine Mücahitlerin saflarına katılın ya da evlerinize dönün’ çağrısı yaptı.

Asyanın Sesi


Haber var islah eder, haber var ifsad eder