Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

Taliban’dan Yeni Amerikan Askerlerine Karşılama: Bir Kent Daha Taliban Kontrolünde

Okunma: 4220
AFGANİSTAN 23 Ağustos 2017 12:02
Videoyu Aç Taliban’dan Yeni Amerikan Askerlerine Karşılama: Bir Kent Daha Taliban Kontrolünde

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, Cevzcan Vilayetinde yer alan Hamab kentini kontrol altına aldığını duyurdu. Kent merkezini ele geçiren Taliban Hareketi, bölgedeki karakolları da kuşatma altına aldı.

Hamab kenti, savaşın başlangıcından bu yana Taliban üyeleri ile Kabil Hükumeti arasında birçok kez el değiştirdi. Hamab’ın fethi, cihat yanlısı örgütün kuzeydeki ilerleyişinin devamı olarak kabul edildi.

Resmi internet sitesinden açıklama yapan İslam Emirliği Taliban Hareketi şunları söyledi:

“El İmarat Haber, Ham Aab kentinin, kontrol noktalarıyla birlikte hükumet kontrolünden İslam Emirliği Mücahitlerinin eline geçti.

Bugün saatler süren savaşın ardından kuzey vilayeti Cevzcan’ın Hamab ilçesini ele geçirdi.

Aynı şekilde düşmanın peşine düşen Mücahitler, onları geniş bir alanda kıstırdı; düşmanı sözü edilen kentte yer alan 17 büyük köyden temizlediler.

Dahası, Mücahitler düşmandan çeşitli tip silah, mühimmat ve askeri ekipman ele geçirdi.”

Kabil Hükumetine bağlı Afgan Milli Ordusu, Taliban’ın elineki Hamab kentini ele geçirmek için bir önceki seferde oldukça zorluk çekmişti.

Hamab, geçtiğimiz bir hafta içinde Taliban’ın eline geçen ikinci ilçe oldu. Taliban, ayın 14’ünde de Feryab Vilayetindeki Ğurmaç ilçesinde kontrol sağlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada Afganistan’a ek asker gönderme kararı almıştı.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder