Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

Taliban iki ayda ülkenin yüzde 2'sini aldı

Okunma: 4264
AFGANİSTAN 1 Kasım 2016 23:30
Videoyu Aç Taliban iki ayda ülkenin yüzde 2'sini aldı

Nisan ayında başlattığı operasyonla ilerleyen Taliban sadece 3 ay içinde yüzde 2 daha büyüdü.

Afganistan’ın Yeniden İnşası Genel Müfettişliği SIGAR tarafından yayınlanan bir rapora göre Kabil Hükümeti, Talibanla süren savaşında kontrol ettiği toprakların yüzde 2’sinden fazlasını Mayıs ve Haziran ayları arasında kaybetti.

Asya’nın Sesi’nin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri ABD’ye yönelik saldırılara ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle hedef alınan Taliban’ın 2001 Afganistan işgalinden bu yana ülkedeki en geniş hakimiyet alanına sahip olduğu kaydedildi.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, sadece geçtiğimiz 3 ay içinde hakim olduğu alanları yüzde 2 oranında daha artırdı.

SIGAR’ın raporuna göre Afganistan topraklarının yüzde 65.6’sında etki gösterebilen Kabil Hükümeti, Taliban’ın son operasyonlarının ardından ülkenin ancak 63.4’ünde varlık gösterebiliyor.

Rapor, Afganistan’daki ABD’li yetkililerin sağladığı bilgiler doğrultusunda hazırlandı.

Taliban’ın son aylarda aralarında Kunduz’un da bulunduğu Afganistan’ın en önemli kentlerinden bazılarını kontrol altına aldığı belirtilen raporda yılbaşından bu yana en az 5.500 Afgan Güvenlik Güçlerinin öldürüldüğü kaydedildi.

Kaynak : yeni akit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder