Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Taliban Kandahar'da ilerliyor

Okunma: 4065
AFGANİSTAN 23 Kasım 2016 22:00
Videoyu Aç Taliban Kandahar'da ilerliyor

Taliban Hareketi, Kandahar'da bir ilçe merkezini daha ele geçirdiğini açıkladı.

Afganistan'da Taliban Hareketi haftasonu yaptığı açıklamada, Kandahar iline bağlı Gorak ilçesini ele geçirdiğini açıkladı.

Mepa News'in haberine göre; Bu iddia, diğer Afgan basın kaynakları tarafından doğrulanmasa da, Gorak ilçesinin sıcak çatışma alanı içinde olduğu ve daha önceden de Taliban kontrolüne geçtiği ifade edildi.

Taliban'ın açıklaması resmi sitesi Voice of Jihad (Cihadın Sesi)'nde yayımlandı: 

Kandahar ilinin güneyinde bulunan Gorak ilçesinden son ulaşan rapora göre, ilçe merkezindeki ve askeri üsteki düşman birlikle öğlen vakti, kendilerine yardıma gelen geniş bir askeri konvoy ve helikopterlerle birlikte Mivand ilçesine kaçtı. Ardından ilçe merkezi tamamen mücahitlerine eline geçti.

Elde edilen bilgilere göre, söz konusu ilçe merkezi mücahitler tarafından bir süredir kuşatma altındaydı. Mücahitler düşmanla çatışmaya girdiler, bir APC aracı havaya uçurulurken, bir takviye kamyonu imha edildi ve düşmana ağır kayıplar yaşatıldı.

Şu belirtilmelidir ki, en az 55 silahlı kişi öldürüldü ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Ayrıca aynı zamanda 2 askeri üs ve 2 karakol kontrolümüze geçti.

Kandahar'da 3 ilçe Taliban kontrolünde

Taliban, 2015 yılı Ekim ayının ortalarında da Gorak ilçesini ele geçirdiğini duyurmuştu. Long War Journal'in verilerine göre; 15 ilçesi bulunan Kandahar ilinin, 3 ilçesi (Gorak, Registan, Şorabak) Taliban kontrolünde bulunuyor. Basında çıkan haberlere göre ise, Arghistan, Kakrez, Maivand, Şah Vali Kot ve Zari ilçeleri çekişmeli alanlar olarak değerlendiriliyor ancak bu konuda bir doğrulama yok.

Farah, Helmand ve Uruzgan vilayetlerinin başkentleri üzerindeki Taliban kuşatması ise devam ediyor. ABD'nin kara ve hava gücü ile desteklenen Kabil hükümeti güçleri, bu üç vilayet başkentinin üzerindeki baskıyı savuşturmak için savaş veriyor. ABD'nin işgali sonrası ülkedeki hakimiyetini büyük oranda kaybettikten seneler sonra güçlü bir geri dönüş gerçekleştiren Taliban ise,  iktidarını ülkeye yayma amacında.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |