Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2018 - Cumartesi

Taliban Kolorduyu Haritadan Sildi (Ayrıntılar Fotogaleride)

Okunma: 12279
AFGANİSTAN 22 Nisan 2017 20:36
Videoyu Aç Taliban Kolorduyu Haritadan Sildi (Ayrıntılar Fotogaleride)

Taliban kuvvetleri Kolordu saldısının ayrıntılarını paylaştı, ölü sayısı 300'ün üzerine çıktı yaralı sayısı ise 200 civarında.

 ISLAH HABER / ÖZEL 

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) 209. Kolordu komutanlığına yapılan saldırının ayrıntılarını çıkmaya başladı. Yüzlerce kukla askerin cesetleri tabutlara kondu, bölgeye Afganistan devlet başkanı Eşref Gani'de gitti.

Saldırı Belh ilinin merkezi Mezar-ı Şerif'e oldukça yakın bir bölgedeki Milli Ordu Üssü'ne yönelik gerçekleştirildi.

Taliban, saldırı başladığı andan itibaren sık sık resmi kaynaklarından saldırı şekli ve ölü/yaralı konusunda bilgi güncelemesinde bulundu.

Taliban, aşağıdaki resimde yer alan 10 kişilik takımın saldırıyı gerçekleştirdiğini, takımın üsse kolayca sızdığını açıkladı.
Taliban'ın saldırıyı düzenlediği askeri üssün ismi tam olarak "209. Şahin Kolordu Komutanlığı"

Saldırı, Taliban'ın klasikleşen bombalı araç ve sonrasında içeri giren 'fedai'ler. Askeri taktiği ile gerçekleşti.

Taliban kaynaklarının haberleri güncelleme şekline bakıldığında, üsse giren 10 kişilik takım ile iletişim halinde olunduğu ortaya çıkıyor

Taliban'ın güncellediği, yerel radyosunda da geçtiği bilgilere göre, savaşçılar Kolordu binasındaki odaları tek tek gezmişler.

Yerel kaynakların aktardığına göre çatışmalar yaklaşık 8 saat kadar devam etmiş. Çatışma sonrası kaynakların aktardığı ilk ölü sayısı:135

Daha sonra ölü sayısının 200ü aştığı ve yaralılarla beraber yaklaşık 500 kişi olduğu belirlendi. Ölen askerler hemen tabutlandı.Saldırı sonrası üs adeta haritadan silindi, gelen fotoğraflar ve cenazeler saldırının büyüklüğünü gözler önüne serdi.


 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder