Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

Taliban Ocak Ayı Yabancı İstilacıların Savaş Suçlarını Açıkladı

Okunma: 2560
ÖZEL HABER 9 Şubat 2018 08:31
Videoyu Aç Taliban Ocak Ayı Yabancı İstilacıların Savaş Suçlarını Açıkladı

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Alemarah sitesi üzerinden Ocak Ayı Savaş Suçlarını açıkladı,

KahveKitap

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Alemarah sitesi üzerinden Ocak Ayı Savaş Suçlarını açıkladı,

2 Ocak Salı günü; Helmand ili Garam Sair ilçesi Safar bölgesinde yerel bir çarşıya, paralı askerler ve vahşi yabancı istilacılar tarafından düzenlenen baskında bir kadın ve iki erkek katledildi. Ayrıca yağmalanan çarşıda masum insanlar şiddetle dövüldü, altı kişi hapse atıldı. Bir otel, altı ev, altı araç ve yirmi üç motorsiklet yakıldı.

3 Ocak Çarşamba günü; Nangarhar ili Ghani Khail ilçesinde yardakçı güçlerinin rastgele havan bombardımanı sonucunda bir kişi katledildi ve kadın ve çocukların da bulunduğu yedi kişi yaralandı.

5 Ocak Cuma günü; Helmand ili Nozaad ilçesi Urmuz bölgesinde yerel çarşı ve bitişiğindeki bir medrese, paralı güçlerin refakatiyle vahşi yabancı işgalciler tarafından basıldı. Bu baskında birkaç dükkan bu acımasız yabancı kuvvetler tarafından yağmalarak yıkıldı. Sivil insanlar fiziksel olarak işkence gördü. Daha sonra, yerel medreseye baskın düzenlendi. Orada, bazı öğrenciler acımasızca şehit edildi ve bazılarıda ağır yaralandı. Birçoğu ise esir düştü. Yerel halk medyaya, bu acımasız yabancı istilacıların ve paralı askerlerin şehitleri gömmek ve yaralıları yerel kliniklere veya hastanelere götürmelerine izin verilmediğini söyledi.

10 Ocak Çarşamba günü; Nangarhar ili Khogyani ilçesinin Sur-Daag bölgesinde paralı özel kuvvetler ile vahşi yabancı işgalciler şiddetli bir çatışmada Taliban ile karşı karşıya kaldılar. Çatışmadan sonra, vahşi yabancı işgalciler bölgeyi bombalamaları sonucunda altı sivil katledildi ve diğerlerinin de yaralandığı bildirild.

10 Ocak Çarşamba günü; Ghazni ilinin Kara bagh ilçesi Wali Baba Kala bölgesinde, yerel pervasız Arbaki (rejim yanlısı aşiret militanları) askerlerince, Jamshaid adında bir öğrenci gözaltına alındı ve daha sonra vahşice şehit edildi. Bu olumsuz olaya ait bir video klip sosyal medyada da viralleşti.

12 Ocak Cuma günü; Nuristan ili Noor-Giram ilçesi Latu Kala bölgesinde, paralı askerlerinin eşlik ettiği vahşi yabancı işgalcilerece düzenlenen bir  baskında on dört masum sivil hapsedildi.

12 Ocak Cuma günü; Laghman ili merkezi Mehtarlam yakınlarındaki Ali Shang bölgesinde. oğlunun Taliban mensubu olduğu iddia edilen yaşlı bir kadın insafsızca Arbaki askerlerince katledildi,

13 Ocak Cumartesi günü; Ghazni ili Qara Bagh ilçesi Abdullah Gül bölgesinde (Tore adında) bir masum sivil acımasızca, pervasız Arbaki askerlerince katledilmiştir.

15 Ocak Pazartesi günü; Ghor ili Dulina ilçesinin Khawaja-Gaan bölgesinde, iki sivil Arbaki militanlarının şerefsiz bir komutanı olan 'Faramarz' tarafından şiddetli dayak ile katledildi.

15 Ocak Pazartesi günü; Maidan Vardak ili Chak ilçesi Sibki bölge çarşısına vahşi yabancı işgalciler ve paralı askerler tarafından yapılan baskında, 300 dükkanın yağmalanıp, tahrip edildiği ve bu çarşının iki koruması (Bahar ve Abdullah, ikisi de kardeşdir) vahşice katledilmiştir.

17 Ocak Çarşamba günü; Maidan Vardak ili merkezine yakın Sahaak bölgesinde, evlere vahşi yabancı işgalciler ve paralı askerlerle işbirliği içinde baskın düzenledi. 10 masum insanın gözaltına alındığı bildirildi.

17 Ocak Çarşamba günü; Helmand ilinin Nozaad ilçesindeki bir yerel pazar, vahşi yabancı işgalciler ve onların yardakçısı komando kuvvetleri tarafından basıldı ve yağmalandı. Önemli mali kayıplar, yanı sıra 5 masum vatandaşları katledildi ve yaralandığı bildirildi.

18 Ocak Perşembe günü; Farah ili Pusht-i-Raud ilçesinin Cheen köyünde, bir sivil (Abdul Hadi / Abdullah Vahhab) yerel muhalif kuvvetler tarafından katledildi.

21 Ocak Pazar günü; Paktika ili Naka ilçesinin Tori Khail bölgesinde sivillerin evlerinin kapıları kırılarak paralı askerlerin eşliğinde vahşi yabancı işgalciler baskın düzenledi. İnsanlar ağır dövüldü evleri iyice arandı, 4 araç yakıldı ve 18 masum insan tutsak olarak alındı.

22 Ocak Pazartesi günü; Medyada, Kunduz ili Char Dara ilçesinde, Taliban'a karşı Amerikan ve yerel paralı güçleri tarafından askeri operasyonlar başlatıldığı bildirildi. Bu operasyonlarda yerel sivil insanlar, her iki savaşan tarafın kayıp ve kayıplarının yanı sıra ağır kayıplar ve maddi kayıplar da yaşadı. Bu habere göre Kharkaro, Miagan, Sajani, Zakhail ve Qarya Yateem (yerel köylerin isimleri) onlarca sivil kişi katledildi ve yaralandı. Onların evleri ve camileri yıkıldı ve ağır mali kayıplar verildi. Yerel görgü tanıkları medyaya, vahşi yabancı işgalcilere karşı aynı anda hava bombardımanına maruz kaldıklarını ve paralı güçlerin eşzamanlı olarak bombardımanına ve silah altına alındığını söyledi.

24 Ocak Çarşamba günü; Helmand ili Kajaki ilçesinin Gandam Raize çarşı alanında, bir kitap dükkanına ve üç dükkana vahşi yabancı işgalciler ve paralı askerlerince yapılan bombalı saldırıda, üç sivil fırıncı acımasızca katledildi.

24 Ocak Çarşamba günü; Kandahar ili Arghastan ilçesinin Wanduz bölgesinde, vahşi yabancı işgalciler ve paralı askerlerince baskın sırasında 4 ev yıkıldı. Birkaç araç yakıldı ve geri giderken 13 sivil tutsak alındı.

24 Ocak Çarşamba günü; Farah ili Farah Raud ilçesinin Chakab bölgesinde masum bir sivil şoför yerel yardakçı polisleri tarafından katledildi.

25 Ocak Perşembe günü; Nangarhar ili Lal Pura ilçesinin Guldaag bölgesinde sivil evlere yabancı işgalciler ve onların paralı askerleri tarafından baskın düzenlendi. Yerel halk ağır mali kayıplar yaşadı. Baskında halkın üzerine vahşice ateş açıldığı ve bir köylünün katledildiği, 6 köylünün hapse atıldığı ve götürüldüğü bildirildi.

25 Ocak Perşembe günü; Kapisa ili Najrab ilçesinin Afghania bölgesinde, sivil evlere vahşi yabancı istilacılar tarafından, paralı askerlerle işbirliği içinde baskın düzenlendi. Bu baskında, evlerden önemli miktarda değerli eşya yağmalandı. 4 sivil katledildi ve yaralandı. Mahmudia Darul Ulum'un (yerel eğitim kurumu) beş öğrencisi tutsak olarak alındı.

26 Ocak Cuma günü; Ghani ilinin merkezine yakın Qara Baghy bölgesinde, savunma kuvvetlerinin ayrım gözetmeden bombardımanından, 4 ev yıkıldı, 7 sivil katledildi ve 6 sivil yaralandı.

29 Ocak Pazartesi günü; Zabul ili Shinky ilçesinin Lora bölgesinde sivil bir göçebe acımasızca, yerel azılı Arbaki askerlerince katledilmiştir.

30 Ocak Salı günü; Ghazni ili Qara Bagh ilçesindeki Baran Kala bölgesinde, bir sivil cenaze törenine, paralı güçlerin ayrım gözetmeksizin bombalamasıyla 12 sivil katledildi.

30 Ocak Salı günü; Kandahar ili Maiwand ilçesinde Band-i-Taimur bölgesi, vahşi yabancı işgalcilerin havadan destek eşliğinde paralı güçleri tarafından basıldı. 31 masum sivil katledildi ve yaralandı. 32 kişi hapsedildi ve onlarca ulaşım imkânı yok edildi.

31 Ocak Çarşamba günü; Faryab ili Sabz Posh ilçesinde vahşi yabancı işgalcilerin ayrımsız bombalaması sonucunda, biri kadın 3 kişi katledildi. Kadınlar, çocuklar ve göçebeler de dahil olmak üzere 9 yaralandı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder