Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2019 - Perşembe

Taliban saldırısında 100'den fazla güvenlik görevlisi öldürüldü

Okunma: 1678
AFGANİSTAN 13 Kasım 2018 07:37
Videoyu Aç Taliban saldırısında 100'den fazla güvenlik görevlisi öldürüldü

Afganistan'ın güneyinde yer alan Gazne vilayetinde Taliban ile Afgan güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada son 48 saatte en az 30 özel eğitimli komando öldüğü belirtildi. Taliban saldırısında 100'den fazla güvenlik görevlisi öldürüldü..

KahveKitap

Ayrıca çatışmalar sırasında en az 50 polis ile yerel savaşçının öldüğü kaydedildi.Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, özel eğitimli komandoların bilinmeyen bir yerde Taliban militanlarınca pusuya düşürüldüğünü aktardı.


Reuters

Çatışmalar ağırlıklı olarak Şii Hazara azınlığın yaşadığı Malistan ve Cağuri ilçelerinde yoğunlaşırken Afgan güvenlik güçlerinin ağır kayıplar verdiği belirtildi.

Sağlık kaynakları da çok sayıda yaralı askerin hastanelere nakledildiğini bildirdi.

Taliban sözcüsü, iki ilçede kontrolü ele aldıklarını bildirirken Kabil yönetimi, çatışmaların devam ettiğini bildirerek söz konusu iddiayı yalanladı. Bölge halkı ise ilçelerin Taliban eline geçtiğini ifade etti,

Yaklaşık 600 bin kişinin yaşadığı dağlık bölgede yer alan ilçelere takviye birlikler gönderilirken ABD de hava, istihbarat ve lojistik desteği sağlıyor.

Sıcak çatışmaların devam ettiği bir diğer nokta ise ülkenin güneybatısında yer alan İran sınırındaki Farah kenti.

Taliban'ın Farah kent merkezi ve çevre ilçelerdeki askeri noktalara düzenlediği saldırılarda pazar gününden bu yana en az 29 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder