Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid Röportajı (Türkçe)

Okunma: 3054
AFGANİSTAN 4 Kasım 2017 10:57
Videoyu Aç Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid Röportajı (Türkçe)

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) sözcüsü Zabihullah Mücahid; ABD'nin Afganistan strajedisi ve Afganistan'ın yakın tarihine, bölgeyle ilgili askeri ve politik konuların konuşulduğu kapsamlı bir röportaj gerçekleştirildi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan İslam Emirliği sözcüsü Zabihullah Mücahid ile Afganistan'ın yakın tarihine ve bölgeyle ilgili askeri ve politik konuların konuşulduğu kapsamlı bir röportaj gerçekleştirildi.


Soru : Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yakın tarihte yeni Afganistan stratejisini açıkladı. İslam Emirliği'nin bu stratejiye bakışı nedir ?

Cevap : İslam Emirliği yeni Trump stratejisini Afganistan'da hali hazırda devam eden mevcut savaşın uzamasını sağlamaya yönelik bir boş bir strateji olarak görmektedir. Eğer bu strateji uygulanırsa bundan en zararlı çıkan tarafın Amerika Birleşik Devletleri olacağını ifade etmek isterim. İslam Emirliği en başından beri ifade etmekte sorunların silah ve baskılar ile kavuşturulamayacağını belirtmekte. Ancak Amerika Birleşik Devletleri silah ve güce başvurarak var olan sorunları dahada karmaşık hale getirmekte ısrarcı davranıyor. Bir çıkış yolu bulmak yerine krizi derinleştiriyorlar. ABD yönetimlerinin geçmişteki başarısız stratejilerine ve hayli hazırda sahada ki gerçekleri görmezden gelerek bu ikilem içinde askeri askeri çözüme başvurma konusunda ısrarcı davranıyorlar. Dindar Müslüman Afgan halkı adına İslam Emirliği Bush ve Obama stratejileri söz konusu olduğunda daha önce yaptığı gibi Trump'ın benimsenen bu yeni stratejisinide tamamen yok etmekle yükümlüdür. Yüce Allah’ın lütfu ile bu amaca ulaşabilmek için gerekli tüm önlemler alınmıştır. Öte yandan tecrübeler Amerika’nın yorulduğunu ve savaşları genişletme gücünü kaybettiğini kanıtladı.

Amerika’nın askeri generaller ve mühendis unsurları , kazanılmış kişisel ve mali menfaatleri sonsuz mücadelede gönüllü oldukları için savaşı sürdürmede ısrarcı olsalar da Amerikan kitleleri bu nafile süren savaşın acısını ve yükünü taşıyamaz. Örneğin Trump stratejisinin açıklamasından bu yana sadece birkaç ay geçti fakat Amerika’da yapılan farklı araştırmalar Amerikan halkının çoğunun bu stratejiye destek vermediğini gosteyiriyor. Bu anketlere göre sadece % 37’lik bir kesim bu yeni stratejiyi onayladı. Geriye kalan % 63’lük çoğunluk bunu reddetti. Kaçınılmaz olarak olarak da savaşın uzamasına desteklemeyen %63’lük kesim diğer kesime göre daha daha fazla vergi veriyor.

Öte yandan büyük ve aldatıcı propaganda kampanyası ve masum Afgan kitlelerinin kesintisiz bombalanması ve katliamının haricinde stratejinin başarısına dair hiçbir somut verici sonuç yok. Bazı önde gelen Amerikalı senatörler, Amerikan genarellerinin gerçekleri Amerikan halkından gizlediğini iddia ederek bu stratejiyi eleştirdiler. Buna karşılık Pentagon yeni Afganistan stratejisinin ek bir milyar dolara mal olacağını ve böylece savaş maliyetlerinin yıllık 12.5 trilyon dolara çıkaracağını söyleyen yeni bir bildiri yayınladı. Benzer şekilde Amerika yakın zamanda bir çok doğal afetten etkilenmiş ve ekonomisi ciddi şekilde çalkanmıştı.

Amerikan makamları bu afetlerde maruz kaldıkları yıkım ve maddi kayıpları medyada sahte belgelerle sansürleyerek saklamaya çalıştı. Ancak gerçekler yalnızca Teksas eyaletindeki zararların 200 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Ve bu miktar Amerikan yönetimi tarafından karşılanması gerekilen büyük bir miktardır. Diğer eyaletlerdeki yıkımlarda içten içe Amerikan halkını kötü bir şekilde etkiledi. Bu gerçekler Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada çeşitli Amerikan eyaletlerinde yaşanan fırtınaların Amerikan savaş stratejilerini ciddi biçimde etkilediğini ve önlemleri anında uygulamakta zorlandıkları açıklamasıyla belirtildi. Amerikan şefinin yeni bir stratejisi Senatoda ilan edildi. Ve bombardımanlar arttırıldı. Ancak hayla Afganistan'da süren savaşta bir çıkmaz hâlindeler. Küstahlıklarıyla, acımadan sınırsız bombalamalarla ve aşırı baskılar yoluyla bir ulusun birliği birliği ne çözülebilir nede parçalanır. Afganlar cesurlu ve kararlı insanlardır ve gayrı meşru dış baskılar ile susturulamazlar. Amerikalı yetkililer bütün ulusu , kendilerine tesis edilmiş paralı askerler ile karıştırmamalıdır. Afgan halkı kahramanı kaybetmemiştir ; savunucuları var ve kahraman mücahidleri destekliyorlar. Bu halk kendi inanç inanç ülke ve insanları uğruna canlarını her zaman feda etmeye hazır gençlere ve gönüllülere sahiptir. Allah’ın izniyle onları hareke geçmekten alıkoyacak hiçbir dış güç olamaz !


Soru : Trump stratejisinin ilanından sonra Amerikan medyası savaşın yoğunlaşması ve dolayısıyla mücahidlere yönelik artan saldırıları haber ediyorlar. Amerikan kuvvetlerinin savaş alanında somut bir başarısı varmı ?

Cevap : Amerika’nın başarısı, savaşın yoğunlaşması ve mücahidleri tehdit eden paralı askerleri aslan olarak gösteren sahte medyanın sahte haberlerinden ibarettir ve bu son 6 yıldır kesintisiz olarak devam etmekdir. Ancak yüce Allah’ın lutfu ile Amerikalı genarellerin bu kadar propagandaları ve sahte övgüleri ne savaş alanlarındaki yenilgilerini değiştirir nede Kabil'deki kukla rejim lehine olan bir başarıyı kanıtlar. Mücahitler Yüce Allah’ın lutfuyla her cephede moral ile ilerlemektedir. Yeni Trupm stratejisinin ilanından sonra bile ülkenin farklı bölgelerindeki muazzam cihad başarılarından haberdar olduk. Bir kaç ilçe mücahidler tarafından ele geçirilerek özgürleştirildi. Örneğin Kandahardaki Maruf ilçesi , Bagdis'deki Gormaç ilçesi , Pervan vilayetindeki stratejik Fındıkistan Vadisi’nin fethi Faryab bölgesindeki sınır bölgelerinin fethi Uruzgan ve Hilmend illerindeki kuşatmanın yoğunlaştırılması , ABD işgal güçlerinin bulunduğu stratejik Bagram havaalanı Kabil ve Kandehar vilayetlerinde ki başarılı ve ölümcül saldırılar ile düşman ağır kayıplara uğratıldı. Aslında sınırsız ve acımasız saldırıların arasında en çok zarar Afgan sivilleri oldu ancak Amerikan işgalcileri ve onların paralı askerleri bunun bedelini ödeyecektir. Yoksa sivillere yönelik bu tür saldırılar devam edecektir. Kahraman mücahitlerimizin güçlü ilerleyişini durduramayacaklar nede olsa meşru özgürlük taleplerimiz den ve bizi sevgili Ana vatanımızda saf ve gerçekçi İslami yaşam sistemini kurmamız dan alıkoyamazlar. Bu yüksek ideallare ulaşabilmek için İslam Emirliği’nin tüm üst ve alt düzey emirleri son 6 yılda kapsamlı bir sınav vermiştir.

Soru : Düşman medyasında günlük olarak çok sayıda mücahidin tutuklandığını veya öldürüldüğü haberleri yapılıyor. Bize mücahitlerin en son olan kayıpları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Cevap : Yine Amerika’nın yeni stratejinin ilanından sonra amaçsız yaşlı – çocuk ayrım gözetmeyen bombardımanlar, masum vatandaşlarımızın vahşice şehit edildiği ve başkent Kabil'de dahil Kunduz, Lovgar, Hilmend , Kandehar ve Nangahar'da sivillerin İşgalciler tarafından katledildiğine ve bu saldırıların hergün arttığına dair hiçbir şüphe yoktur. Sivillere ait evler ayrım gözetmeksizin yıkıldı. Çocuk, kadın , sivil insanlar ayrım gözetmeksizin şehit edildi veya yaralandı. Böylece düşman barbar vahşi yüzünü ve zihniyetini ortaya çıkardı. Bu tür sınırsız bombardımanlar o kadar kördükü çeşitli olaylarda Helmand vilayetindeki ve ülkenin diğer bölgelerindeki kukla askerler dahi İşgalciler tarafından hedef alınarak öldürüldü. Bununla birlikte kayıplar her iki tarafta da medyana gelmiştir. Daha öncesinde olduğu gibi normal kayıplara sahibiz. Ancak Yeni Amerikan stratejisinin açıklanması ile birlikte meydanın ön yargılı olarak hazırladığı ve yayımladığı gibi kayıplarımız da ve yaralıların ızgara belirgin bir artış yok. Bu ön yargılı ve öznel medya öylesine hayalperestki yüz mücahitten bile daha az bir kısmının katıldığı operasyonda 120 mücahidimizin şehit olduğunu söylediler. Ancak bu saldırılarda masum kitleleri ayrım gözetmeden öldürüp işkence yapmaları ülke genelinde sürmekte olan halkın cihad direnişini tetikledi bu nedenle Emirlik onların canlandırdığı duyguları uyandırdı.

Soru : Çeşitli bölgelerde Amerikan bombardımanlarının artmasıyla birlikte sivil kayıplar önemli bir ölçüde arttı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Cevap : Sivil halka yönelik bu katliamlar Trump yönetiminin yeni stratejisinin kasıtlı ancak beyan edilmeyen bir hedefidir. Aslında mücahidlere olarak desteklerinden dolayı halktan intikam almak istiyorlar. Kasıtlı olarak sivil halkı hedef alıyor ve acımasızca öldürüyorlar ve evlerini ve her şeylerini mücahidlere destek vermemeleri için vuruyorlar. Ancak bu kötü muamelelerin sahipleri Amerikan işgalcileri ve müttefikleri yaklaşık 1.5 milyon Afgan halkının Sovyetler Birliği tarafından şehit edildiğini evlerinin ve köylerinin imha edildiğini ve milyonlarca kişinin evsiz kaldığını ve komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldıklarını kaldıklarını unuttular. Bu cesur ve sevgi dolu halkı yerinde tutamadı ve herşeyi kazanmak yerine kimliklerini kaybettiler. Daha önce Hilmend, Logvar, Kunduz ve ülkenin diğer bir kaç ilinde masum sivil insanlar ayrım gözetmeksizin hedef alındı ve kadınlar ve çocuklar şehit edildi veya yaralandı. Tekrar etmek isterim ki sivil halka iyi davranmak yerine onlara yönelik gerçekleştirilen bu tür acımasız ve saldırılar İşgalciler ve onların kuklalarına karşı halkın mücahidlere olan desteklerini her seferinde arttırıyor.


Soru : Son zamanlarda mücahidler, Kabil , Pervan , Kunar ve daha bir çok alanda başarılı operasyonlar gerçekleştirdi. Benzer şekilde Kandehar ilinin Maruf ilçesi mücahidler tarafından özgürleştirildi. Bunlardan ve diğer cihad kazanımlarından bahsedebilir misiniz ?

Cevap : Yeni Trupm stratejisi müslüman halkın bayram günü ile çakıştı. Bu mübarek günde İslam Emirliği mücahidleri ülke genelindeki tüm saldırıları durdurdu. Hem bayran tatili bitip mücahidler yeniden saldırıya hazırlanırken hem İşgalciler hemde Kabil'deki kukla yöneticileri Yeni Trump stratejisinin mücahitlerin saldırılarını azalttığı yönünde söylemler yaymaya çalıştı. Şimdi mücahidler ülkedeki tüm operasyonları hızlandırdı. Düşman ağır kayıplar ve yaralılar verdi. Hilmend ve Kunduz'un bazı ilçelerinde Uruzgan , Kandehar, Feryab,Bagdis'de ve Feryab'da bir çok bölgede düşman saldırıları bertaraf edildi ve mücahidlerin düşman tarafından kurtarılan ilçeler kesinlikle yeni Amerikan stratejisinin mücahidlerin ilerlemesinin üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını ispatladı. Daha ziyade İşgalci Amerikan güçlerine karşı daha dirençli hale getirerek kararliklarını arttırdı. İslam Emirliği tarafından savaş alanları için yenilikçi stratejiler planlanıyor ve yakın gelecekte İnşAllah muazzam bir ilerlemeye şahit olacaksınız.

Soru : Afganistan'ın acımasız bir şekilde işgal edilmesinden ve onlara karşı silahlı direnişin ( Cihadın) başlamasından bu yana 16 yıl geçti. Amerikalılar bu savaşı çağdaş tarihin en uzun savaşı olarak kabul ediyorlar. İslam Emirliği mücahidlerinin bu uzun süren savaştaki morallerini ve ruhunu nasıl değerlendirirsiniz ? Diğer bir deyişle acımasız Amerikan saldırılarına karşı ne kadar direnebilirler ?

Cevap : Bir örnek vermek isterim. Bir süre önce Trump'ın yeni stratejisinden önce özellikle şehit yakınlarından arayan bir kaçını hatırlıyorum Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki güçlerini geri çekeceğini söyleyerek üzgün olduklarını belirttiler. Dolayısıyla Cihad saflarında saldırılar azalacak ve bu onları şehitlikten mahrum edecekti. Yeni Trum stratejisi Afganistan'da sürmekte olan savaşı uzatmaya yönelik ısrarla ilan edildiğinde, Mücahidler Amerikan kuvvetlerinin burada kalacağından dolayı hem savaşı kazanmak istediklerinde dolayı bu iki arzudan ( Gazi yada Şehit olmak ) mahrum kalmayacakları için birbirlerini tebrik ediyorlardı. Yüce Allah'ın yüce emrine hizmet edenler şehit olurlar. Dolayısıyla Amerikan işgalcileri için bu insanlara karşı savaşmak kolay bir iş değil ve Kabil'deki mütecaviz yönetimin karışık ve korkak paralı kuklaları içinde gene kolay bir hedef değildir. İslam Emirliği’ndeki mücahidlerin hevesinin ve moralinin ne düşmanının acımasız bombardımanlarıyla nede gelen şehit haberleriyle çökeceğini sanmıyorum. Son 16 yılda olanlar iddiamın bir kanıtı. Vahşi Amerikan işgalcileri, müttefik güçleri ve tüm iç ve dış paralı askerleri 16 yıl boyunca İslam Emirliği mücahidlerini durdurmak için herşeyi yaptılar ancak hepsi boşa gitti. Nitekim Cihad tüm mücahidler tarafından ilahi bir yükümlülük olarak görülüyor. Sevdikleri vatanlarının kurtuluşu bağımsızlığının sağlanması ve ve Saf bir İslami düzenin kurulması hedefi onlar için hayatlarından daha değerlidir. Dolayısıyla mücahidlere bu yüksek hedeflere ulaşıncaya kadar ne iç nede dış tehditlerle korkutulurlar nede Cihadı hedeflerinden uzaklaştırılabilirler. En çok özlemi şehit olmak ve hayatlarını ilahi kelimetullah sözünü savunmak feda eden kimselerin kararı kırılmayacağı gibi yabancı güçlerin içi boş tehditleri ve nede içerdeki kuklaların sahte sözleride etki edemez.

Soru : Yakın geçmişte Eşref Gani’nin serseri sözcüsü Taliban’a karşı savaş adı altında İslami değerlere bazı girişimde bulundu. Örneğin medreselerin kapanması ve ulemanın ve dindarların hapsedilmesi için bazı girişimlere başvurduğu iddia edildi. Bu konu hakkındaki bilginiz nedir ? Ve bu tür girişimlerden kukla yöntemin amacı sizce nedir ?

Cevap : Evet, bunlar doğrudur. Geçmişte ülkemizin dindar ve müslüman kitlelerin inançlarına, kutsallarına ve diğer İslami değerlerine sebepsiz yere dokunan yöneticiler ve politikacılar halkın şiddetli tepkisi ile karşılaştı ve halk tarafından iktidardan uzaklaştırıldı. Buna en iyi örnek Komünist dönemdir. Medreseleri ve camileri ve diğer eğitim programlarını kapatıp İlim adamlarını ve diğer dindar insanları hapse atıp öldürdüklerinde sonuç açıktı : Camiler hayla ayakta duruyor, medreseler çalışıyor. Ancak Komünist ideolojinin müntesibi hiç kimse ortalıkta kalmadı ! Bugün kü aynı seküler durumlarda da durum aynı olacaktır. Başlıca laik biri olarak yetişen Eşref Gani dini hiçbir değeri taşımıyor. Oda o zamanki komünist yöneticiler gibi din karşıtı uygulamalarının sonuçlarına dikkat etmiyor. Fakat pratikte, sekülerleri desteklemek ve kabalılığın ve müstehcinliğin dini değerlere karşı tanıtımını, Din adamlarının akademisyenlerin ve dindar öğrencilerin hapsedilmesini, medreselerin engellenmesini sağlamak için göz korkutmalarını ve medyada laikliği teşvik edip anti-dini bir takım tutunan davranışlarıni dikkatlice takip ediyoruz. Dindar insanlara bu suçlardan dolayı hesap vereceği tarih uzak değildir İnşallah. Yukardaki konular, tarihimizden hiçbir ders almadıkları için Eşref gani ve Onun Hetorojen kadın yöneticisinin ortadan kaldırılması için yeterli nedenlerdir. İnsanların alışkanlıklarının geleneklerinin farkında bile değiller, nede küfürle erdemli insanların zafer duygusunun önüne geçilemiyeceğinin. Yukarıdaki eylemlerin Eşref Gani yönetimin çöküşünde belirleyeci bir faktöre dönüşeceğinden eminiz. Çünkü insanların mücahidlere olan desteği her geçen gün artmaktadır. İslam Emirliği hakkında bir takım şüphe ve tereddüt içerisinde olan olan insanlar bile yabancı kâfir güçlerin ve iç destekçilerinin temel gerekçelerini ve gündemlerini şimdilerde görüp ve farklılıkları bir kenarıya bırakıp mücahidlere destek oldular.

Röportajın sonunda Afgan halkına mücahidlere verdiği destekten dolayı teşekkür eden. Zabihullah mücahid Afgan halkını Yabancı güçlerin ve Afgan hükümetinin propagandalarına karşı uyanık olmaya davet etti.

Bu tercüme islahhaber.net için Mavera Haber’e tercüme ettirilmiştir.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder