Video Foto Galeri Yazarlar
13.12.2018 - Perşembe

Taliban Sözcüsünden Sivil Kayıplar Hakkında Açıklama

Okunma: 3136
AFGANİSTAN 17 Şubat 2018 14:02
Videoyu Aç Taliban Sözcüsünden Sivil Kayıplar Hakkında Açıklama

Ordu, polis ve özellikle de Kabil rejiminin Arbaki milisleri, köylerde ve mezralarda ağır silahlarla, kadınlar ve çocuklar da dahil çok sayıda sivilleri öldürüyor ve sivil evleri hedef alıyor ve binlerce masum insanı hapsediyorlar.

NisaButikAdana

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Sözcüsü Kari Muhammed Yousuf Ahmadi BM sivil kayıplar hakkında hazırladığı rapor hakkında yaptığı açıklama şöyle;

‘Birleşmiş Milletler Kabil ofisi (UNAMA) geçtiğimiz yıl sivil kayıplar hakkında bir rapor yayınladı.

Taraflığı açık olan bu rapor, ülkedeki sivil kayıpların% 42’sinden İslam Emirliği Mücahidlerinin sorumlu olduğunu bildirdi.

% 13’ünü Kabil rejimine atfetti ve Amerikan işgal kuvvetleri Afganistan’da sadece% 2 sivil can kaybından sorumlu tutuldu.

İslam Emirliği UNAMA tarafından hazırlanan bu raporu şiddetle reddetti. Raporda Afganistan’daki Amerikan işgal kuvvetleri ile açık görüş ayrılık gösteriliyor ve suç işlememeye devam etmek istiyor.

Amerikan başkanı Trump tarafından yeni strateji ilan etmesinin ardından, sivil evler, kamu binaları, camiler, İslam seminerleri, nüfusun yoğun olduğu alanlarda ve hatta çarşıların kalabalık olduğu zamanlarda sivilleri öldürdüler ve evlerini bombaladılar.

Dünya ve Afganlar buna tanıklar ve Amerikan kuvvetleri son bir yıl içinde Afganistan’da 4300’ün üzerinde bomba attığını ve yüzlerce baskın gerçekleştirildiğini itiraf ediyor. Ve her aklı başında olan kişi, bu kadar çok bombalamanın şüphesiz evleri yok ettiğini ve sivil kayıplar yaşandığının farkındadır.

Üstelik, ordu, polis ve özellikle de Kabil rejiminin Arbaki milisleri, köylerde ve mezralarda ağır silahlarla, kadınlar ve çocuklar da dahil çok sayıda sivilleri öldürüyor ve sivil evleri hedef alıyor ve binlerce masum insanı hapsediyorlar.

Bu tür açık suçlara ve barbarlığa rağmen, yalnızca % 2 sivilin Amerikan ve % 13’ü yerel güçlere atfetmesi, UNAMA’nın Amerikan işgalcilere ve onların uşaklarına göz atmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Bu tür raporlar, İslam Emirliği Mücahidlerine karşı propaganda malzemesi sağlamayı ve ülkemize karşı patlayıcı kullanan ve insanların tamamını 17 yıldır şehit düşüren Afgan trajedisinin gerçek kaynağı olan istismarcılarını masum göstermeyi amaçlıyor.

Ne yazık ki bu tür raporlar, Afgan halkının istihbarat çevreleri ve düşmanları tarafından sağlanan istatistikler kullanılarak hazırlandı.

İslam Emirliği, sivil kayıpların son derece hassas insani konusunun propaganda ve baskı aracı olarak kullanıldığını ve bu adaletsizliğin Birleşmiş Milletler adı altında yayınlanmasının çok talihsiz olduğunu düşünüyor’ denildi.

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü

Kari Muhammed Yousuf Ahmadi

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana