Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Taliban Trump’ın Kabil yönetimine karşı tavrını yorumladı

Okunma: 4103
AFGANİSTAN 28 Ocak 2017 17:19
Videoyu Aç Taliban Trump’ın Kabil yönetimine karşı tavrını yorumladı

Taliban’ın resmi sitesi “El imara” da ,Amerikan başkanı Trump’un Afgan kukla yönetimine ilgisizliğini konu alan bir yazı yayımlandı.

Yazıda Amerika’nın yeni Başkanı Trump’ın Kabil yönetimine karşı olan tavrını değerlendirilerek, “Daha önce “hırsızlar” olarak nitelendirdiği işbirlikçi Kabil yönetimine nasıl bakması bekleniyordu ki?” yorumu yapıldı.

Urduca ve Arapça yayınlanan  açıklamanın çevirisini sunuyoruz:

Trump’ın başkanlık töreni, ve Afganistan’ın işbirlikçi yöneticileri Tump’ın bu ayın 20’sinde, onlarca önemli şahsiyeti bu programa davet ederek, dev bir organizasyon ile yemin etti ve  Amerika’ın 45’inci başkanı oldu.

Ancak bu kutlama, söz konusu programa çağrılmadıkları nedeniyle Afgan işbirlikçi dostlarını memnun etmedi.

Sabırları boşalarak ve şaşkın gözlerle uzaktan Trump’un Başkanlığı devralmasını izlediler. Amerika, Afganistan’daki kanlı ve yıkıcı  savaşa sebep olmuştur. Bu savaşa milyonlarca dolar yatırdılarr. 50 bin civarında Amerikalı öldü ve yaralandı. Bunlardan daha önemlisi Afgan Hükümetiyle ikili ilişkiler kurarak, NATO ekseni dışında daha yakın olacakları vaadiyle anlaşmalar imzaladılar.

İşbirlikçi Afgan Hükmeti, Amerikayla ikili anlaşmalara imza atarak, bu programda kendilerine özel bir yer ayrılacağını umdular. Hakikat ise avuç yalatacak cinstendi. Trump çeşitli ülkelerden liderler davet ederken, işbirlikçi Afgan Hükümetini görmezdenden geldi, samimi(!)  kölelerini unuttu.

Trump Afgan hükümetini, başkanlık törenine çağırmamasıyla kalmadı. Kuklalarını  hiçe saydığını gösteren başka bir ihanete sarıldı: Afganistan’daki askeri yetkililer ve askerleriyle 20 dakika telefonda konuşurken, Eşref Gani ve Abdullah ile bir dakika bile görüşmedi.

Trump’un Kabil yönetimine karşı takındığı bu aşağılayıcı ve alaycı tavrı yorumlayan uzmanlar, “bu tavırlar Trump’un gelecek stratejilerinde ve siyasetindeki Afganistan’ı önemsemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Daha önce “hırsızlar” olarak nitelendirdiği işbirlikçi Kabil yönetimine nasıl bakması bekleniyordu ki?


 
Kaynak : Fetih Medya

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |