Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

Taliban Valisi, Amerikan Askerleriyle Girdiği Çatışmada Şehit Oldu

Okunma: 5154
AFGANİSTAN 19 Nisan 2017 17:24
Videoyu Aç Taliban Valisi, Amerikan Askerleriyle Girdiği Çatışmada Şehit Oldu

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi’nin Bağlan Valisi Mevlevi Lal Muhammed Muhammedi’nin şehit olduğu bildirildi.

Bu gece Amerika Birleşik Devletleri ABD askerleriyle çatışmaya giren Mevlevi Muhammed Muhammedi, beraberindeki diğer 4 Taliban üyesiyle beraber şehit düştü.

1996-2001 yılları arasında Afganistan’ı yöneten Taliban, 2001 yılında ABD öncülüğündeki NATO güçleri tarafından ülkenin işgal edilmesiyle yönetimden alaşağı edilmişti.

Taliban ülkenin yaklaşık yüzde 40’ını tekrar kontrol altına alarak hakim olduğu bölgelerde kamu hizmetleri sunmaya devam ediyor.

ABD ve Kabil Hükumeti tarafından tanınmasa da Taliban Valileri de görevlerini sürdürmeye devam ediyor.

Taliban’ın en önemli liderlerinden Kunduz Valisi Molla Abdussamed Ahund da Şubat ayının sonlarında şehit olmuştu. ABD, Molla Abdussamed’in ardından Taliban’ın güç kaybettiğini düşünerek Taliban'ı masaya davet etmişti.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, ABD’li General Nicholson’ın barış görüşmesi teklifini reddeden bir açıklama yayınlayarak Müslüman Afgan halkının çok daha güçlü İngiliz ve Sovyetler Birliğini cihat ve kılıcın kudretiyle çıkardığını hatırlatmıştı.

Taliban resmi sözcülüğü tarafın yayınlanan bildiride ‘eğer bu işgali sonlandırmaz ve yiğit Afgan halkının meşru taleplerini yerine getirmezseniz, o zaman Allah’ın izniyle bu millet sizi Afganistan’dan çıkaracaktır’ diyerek eklemişti: İşgalcilerin hakkı cihattır.

Asyanın Sesi


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |