Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Taliban yalanladı: Afganistan barış müzakerelerinde yokuz

Okunma: 2025
AFGANİSTAN 19 Ocak 2019 16:41
Videoyu Aç Taliban yalanladı: Afganistan barış müzakerelerinde yokuz

Taliban, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile Pakistan Başbakanı İmran Han arasındaki görüşmeler sonrasında Pakistan basınında yer alan Taliban'ın müzakerelere devam etmeye sıcak baktığına ilişkin haberleri yalanladı.

Pakistan medyasında yer alan haberlerde, Halilzad ve İmran Han’ın yanı sıra bir grup Pakistanlı yetkilinin yaptığı görüşmenin ardından İslamabad’da bir toplantı yapılmasının beklendiği belirtildi.

Taliban’ın üst düzey liderleri, aralarında Pakistan’ın da bulunduğu bölgesel güçlerin kendileriyle iletişime geçtiğini belirtti. Taliban tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’daki barış sürecine katılmaları için gelen talebin reddedildiği ifade edildi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı yazılı açıklamada, “Zalmay Halilzad ile İslamabad’da görüşmek istemediğimizi açıkça belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ile Taliban arasındaki pazarlık süreci, Taliban'ın Halilzad'ı oyun bozmakla suçlayıp çekilmesinin ardından askıya alınmıştı.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkililerden biri, “Bir kez daha Afgan hükümetiyle herhangi bir görüşmede bulunmayacağımızı açıkça belirttik. Taleplerimizi karşılayamayacaklarını biliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan ABD, Afganistan'daki herhangi bir anlaşmanın Afgan hükümeti ile Taliban arasında olması gerektiğini belirtti.

Taliban, barış müzakerelerinin sürmesi için ABD askerlerinin çekilmesini, mahkum takasını ve Taliban liderlerine seyahat özgürlüğünü şart koşuyor.

Perşembe günü İslamabad’a gelen Halilzad, İmran Han, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, her iki tarafın da Afgan barış sürecinin ilerlemesi için gelişmeleri gözden geçirmesi talep edildi.

Taliban heyeti, geçtiğimiz ay Abu Dabi’de ABD yetkilileriyle görüşmelerde bulunmuştu.

Görüşmeler hakkında daha ayrıntılı açıklama yapılmadı. Fakat yerel televizyon kanalları, Pakistan'ın Taliban ile ABD arasındaki bir sonraki müzakerelere İslamabad’da ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini bildirdi
Kaynak : Şarkul Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder