Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Tartışmalı festival Çin'de başladı: Köpekleri diri diri kaynatacaklar

Okunma: 7327
ÖZEL HABER 23 Haziran 2018 15:40
Videoyu Aç Tartışmalı festival Çin'de başladı: Köpekleri diri diri kaynatacaklar

Çin’de her yıl düzenlenen Köpek Festivali, bu yılda gelen tepkilere rağmen başladı.

KahveKitap

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Çin'de her yıl haziran ayında düzenlenen ve tüm dünyanın tepkilerine rağmen her yıl gerçekleşen köpek yeme festivali bu yılda başladı. Çin'le ticari anlaşmaları bulunan ülkelerde çok fazla gündem edilmeyen festival, Türkiye'dede birkaç haber sitesi haricinde bültenlerde yer almadı.

Doğu türkistanlı Müslümanlara insanlık dışı uygulamalarını haber olarak servis ettirmeyen Çin yönetimi, köpek festivallerinide ettirmemek için büyük mücadele veriyor. Hatta biz yasakladık ama onlar yapıyor diyerek bu konuda kendini savunuyor ve haberlerin dışarıya servis edilmesini engelliyor.

2009 yılından bu yana Çin'in Yulin kentinde düzenlenen köpek eti festivali, 18 Haziran 2018 itibariyle başladı. Yulin kenti sakinlerine göre köpek eti, besin değeri açısından son derece zengin.

Fakat dünya kamuoyu Yulinliler gibi düşünmüyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok hayvansever aktivist, köpek eti festivali etkinliğini acımasız ve hijyen şartları bakımından korkunç olarak niteliyor.

İnsanlara yakın olarak bilinen köpeklerin hunharca katledilmesi işkencelere maruz kalması sonucu diri diri kazanlarda kaynatılarak servis edildiği görüntüler gerçekten insanlık dışında kalmış canavarlaşmış toplumların durumlarını gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan köpek yeme festivallerinden sadece bir kaç kare. Ayrıntılı bilgilere google görsellerden bakabilirsiniz.
Humane Society International örgütüne göre Çin’de yılda 10 ile 20 milyon arasında köpek öldürülüyor.

Çin’de köpek eti tüketimi yasal. Ancak hayvan hakları savunucuları festivalin yasaklanmasını istiyor.

Ama pazarda satıcılar müşterilerine plastik poşetteki köpek etlerini vermeye devam ediyor, hatta bazı dükkanlar “köpek eti” yazısını kaldırarak, onun yerine “lezzetli et” yazan tabelalar koymuş.

Pazarda bitkisel ilaçlar satan bir başka dükkan sahibi ise polisin köpek eti pazarındaki yasakların uygulanıp uygulanmadığını yakından takip ettiğini ancak toptancıların evlerden ya da gizli noktalardan satış yaptıklarını savundu.

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder