Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Tayland’da Tutuklu 10 Uygur Türkünün, Çin’e İadesi Gündemde

Okunma: 1323
GÜNDEM 22 Eylül 2016 11:38
Videoyu Aç Tayland’da Tutuklu 10 Uygur Türkünün, Çin’e İadesi Gündemde

Tayland hapishanelerinde zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren 85 Uygur Türkü soydaşlarımızın yeniden Çin’e teslim edilmesi söz konusu.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçıp Tayland’a sığınan 200 Doğu Türkistanlı’nun 115’i Çin’e iade edilmişti.

Tayland hapishanelerinde zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren Uygur Müslümanlarının yeniden Çin’e teslim edilmesi sözkonusu. 

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın o dönem yaptığı açıklamasında, gözaltındaki 115 Uygur Türkü’nün Çin’e iadesine tepki gösterildi, “115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” denilmişti.

Pazartesi gününden beri, Tayland Emniyeti tarafından yakalanan 10 Uygur Türkü sessiz sedasız Çin’e teslim edilmek isteniyor. Uygur Türkleri için Cumhurbaşkanı ve Başbakanlığın devreye girerek bu kararın durdurulacağı tahmin ediliyor.

İki yıldır Uygur Türklerine zulmeden Tayland hükümeti, insanlık dışı bir muameleye imza atarak 105 Uygur Türkünü başlarına çuval geçirerek Kominist Çin hükümetine iade etmişti. Çin’e iade edilen Uygur Türklerinin akibiyeti hakkında dünyaya kapılarını kapatan Çin hiç bir bilgi vermemek de direniyor. Teslim edilen 105 Uygur Türklerinin işkence ve zulümle öldürüldüğü düşünülüyor.
 

İADELERİ İSTENEN UYGUR TÜRKLERİ

Bay Ma Mu Ye 24 yaş. Abdul Mahmud 20 yaş. Sn Cratchit 22 yaş. Sn Keith Muhammed Malick 38 yaş. Sn Nayyar iyi 30 yaş. Sn Bay Gates 40 yaş. Sn Muhammed 36 yaş. Sn Mustafa, 25 yaş. Sn Ahmed Turun 28 yaş. Sn Ali 32 yaş


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |