Video Foto Galeri Yazarlar
24.2.2020 - Pazartesi

Temiz'den Murdar ayrıldıkça, Suriye devrimi özüne dönüyor!

ÖZEL HABER 10 Temmuz 2018 15:01
Videoyu Aç Temiz'den Murdar ayrıldıkça, Suriye devrimi özüne dönüyor!

Muhaliflerin arasındaki ihanet çeteleri yüzünü gösterdikçe yeniliyor gibi gözüken Muhalifler, devrimin özüne dönüyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin son altı aylık çatışma bültenine bakıldığında özellikle Muhalifler açısından başarısızlık gibi görünen birçok olay, sahada devrimin ruhuyla mücadele eden gruplar için temiz ile murdar'ın birbirinden ayrışması olarak görünüyor.

Peki son altı aylık dönemi teferruat'ına girmeden özetlicek olursak neler yaşandı?


1-) DOĞU GUTA VEKALEMUN'DA CEYŞUL İSLAM VE DİĞERLERİNİN SAVAŞMADAN REJİME TESLİM OLUŞU

Yaklaşık olarak geçtiğimiz Nisan aylarında Rusya ve Esed rejimi Doğu Guta, Kalemun bölgelerine bir saldırı başlatmış saldırılar karşısında Suriye devriminin en büyük gruplarından Ceyşul İslam komutanları ve liderleri savaşmadan devasa ordu büyüklüğündeki cephanelikleri teslim ederek yurt dışına kaçmıştı.

Özellikle Astana toplantılarının devrimin ruhuna haykırı olduğunu söyleyen Muhalif grupların nasihatleri göz ardı edilerek Ceyşul İslam lideri Muhammed Alluş ve ekininin Astana dayatmalarını kabul ederek geldiği Suriye'de başarısızlığın ve özgürleştirilen bölgelerin kaybedilmesi hemen akabinde gerçekleşti.

Ceyşul İslam grubunun yıllardır bölgeye diğer Muhalif grupları kabul etmemesi, Dera'da şuanda devam eden savaşta Ceyşul İslam komutanlarının Rejim saflarında bulunması devrim içerisinde yer alan ihanet çetelerinide gün yüzüne çıkartmıştı.

Suriye rejiminin istihbarat ağı olan El-Muhaberat'ın bölgede özellikle dünyevi ihtirasları bulunan muhalif lideri kontrol altına almayı başardığıda gün yüzüne çıktı.

Ceyşul İslam Kalemun ve Guta bölgelerinde bir devasa orduyu teslim etti. Teslim edilen mühimmatlar arasında 48.000 Tank Mermisi, -38 Tank, -6.800 Grad Füzesi, -36 Scud Füzesi, -42.000 Havan Rampası'da mevcuttu. ( ayrıntılı olarak bu linkten bakabilirsiniz )

A-) Astana'nın Barış Güvercini Muhammed Alluş'un istifası

Astana görüşmelerinde, Suriyeli Muhalifleri temsil eden ve her gittiğinde çuval dolusu vaatlerle gelen Ceyşul İslam grubunun lideri Muhammed Alluş, Doğu guta'nın düşmesiyle beraber istifa etmişti. (bknz: Alluş İstifa Etti!)

Özellikle İdlib bölgesindeki yer alan Muhalif gruplara karşı sürekli ithamlarda bulunan, Doğu guta'da devasa bir ordu cephaneliğine sahip Ceyşul İslam, Doğu guta'yı geçtiğimiz nisan ayında Esed Rejimine teslim etmiş ve bölgede neredeyse bir ülke büyüklüğündeki silah sistemleri, tankları'da beraberinde sağlam bir şekilde geriye bırakmıştı.

Muhammed Alluş, İslam Ordusu'nun kurucuları arasında yer alıyordu. Alluş, Doğu guta'nın düşmesinin akabinde istifasına gerekçe olarak "yeni insanlara yer açmayı" gösterdi. Fakat grup'un komutanları Suriye dışına kaçıp bir bölümünde Rejim saflarına geçmesi sonucu grup kendini fes edecek duruma gelmişti.

FARS'ın haberine göre Alluş, Ceyşul İslam grubundan 47 milyon dolar para aldığı ve bu paralarla "Türkiye'de ve Suudi Arabistan'da iş yapmak" gayesinde olduğu iddia edildi.


2-) DERA SAVAŞINDAKİ İHANET ÇETELERİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

Dera savaşında özellikle ÖSO bünyesinde bulunan Muhalif grupların savaş öncesi yaptığı şovlar savaş başlayınca sona erdi. Neredeyse ÖSO bünyesinde yer alan Muhalif grupların yarısı bölgede savaşmadan silahları teslim etti.Esed rejimi resmi haber ajansı Dera'dan Ürdüne kaçan El Muhaberat ajanı Muhalif liderlerin teslim ettiği silahlarıda yayınladı. Bölge aktivistleri bu silahların el altından rejim istihbarat'ı tarafından gruplara verilerek savaş esnasında devrim ruhuyla hareket eden grupların morallerini bozmak amacıyla Rejim'in şov yaparak geriye almasının düzmece bir oyun olduğunu iddia etti.

Suriye aktivistleri bölgede silahları teslim ederek Ürdün'e kaçan Muhalif liderlerin başından beri El-Muhaberat ajanı olduklarını fakat ispat olmadığı için sadece uzak durulduğunu belirtti. Bu grupların bir kısmınında şuanda Türkiye'nin kontrolü altındaki bölgelerde bulunduğunda altını çizdi.

Dera savaşına ve yeni açılacak cephelere destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Heyet Tahrir'uş Şam grubu'nun çağrısına Ceyşul İzze, Türkistan İslam Cemaati, Hurras Ed-din grubu dahil olmak üzere bir elin parmakları kadar Muhalif grup yanıt vererek destek verdiklerini ve hazır olduklarını belirtti. Sahada bu sayılan gruplar haricinde son bir yıllık süreçte istisnalar hariç Esed rejiminede karşı elle tutulur somut bir operasyon gerçekleştiren grupta zaten mevcut değil.


SURİYE'DE DEVRİM BİTİYOR MU?

Suriye sahasında dış destekli Demokratik muhalifler ve içlerinde sadece amacı Beşar Esed'in gitmesi olan gruplar savaşmayı neredeyse bitirerek Türkiye kontrolü altındaki bölgelerde varlıklarını devam ettirirken, Ahraruş Şam, Feylakuş Şam gibi öncü gruplar ise son bir yıldır aktif olarak bir savaşa katılmaması sebebiyle eleştirilerin odağında.

Rusya ve ABD Bölgede sürekli olarak Heyet Tahrir'uş Şam, Türkistan İslam Cemaati, Ceyşul İzze ve Hurras Ed-Din gibi aktif savaşan grupları hedef almayı sürdürürken sahada varlık olarakta bu grupların savaşta öncü olduğu görülüyor. Bu grupların amaçlarının kendi yayınladıkları beyanatlarda '' Suriye sahasında yer alan Beşeri rejim ve ideolojiler'i yıkıp yerine Allah azze ve celle'nin şeriat'ına dayalı bir devlet kurmak amacı '' olduğu yazıyor. Heyet Tahrir'uş Şam kontrolünde yer alan idlib ve bölgelerinde ise insanların problemlerinin şeriat mahkemelerince çözüldüğü biliniyor.


GUTA VE DERA İHANETLERİ SONRASI...

Suriye'de devrimin ruhuyla hareket eden Muhalif liderler ve aktivistler bu gerçekleşen ihanetlerin aslında Allah azze ve cellenin Temiz ile Murdarı birbirinden ayırması olarak tanımlıyor. Suriye devriminin bu ayrıştırmalardan sonra tekrar eski ruhunu tekrar kazanacağını belirtiyor.
Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM