Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Temmuz, Suriye'de bu yıl yaşanan en kanlı ay oldu

Okunma: 5025
SURİYE 1 Ağustos 2019 18:35
Videoyu Aç Temmuz, Suriye'de bu yıl yaşanan en kanlı ay oldu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden (SOHR) bugün yapılan açıklamada, bu yılın başından bu yana Suriye'deki siviller için en kanlı ayın Temmuz olduğu bildirildi.

KahveKitap
SOHR verilerine göre temmuz ayında 500’den fazlası sivil olmak üzere bin 125 kişi öldü. Geçen ay öldürülenlerin arasında 190’ı çocuk, 60’ı kadın toplam 507 sivilin bulunduğu belirtildi.

Suriyeli muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’te Suriye rejimi ve Rus kuvvetleri tarafından geçen nisan ayından bu yana düzenlenen hava saldırılarında yüzlerce kişi öldü, 330 bin kişi de göç etti. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 25 sağlık tesisi düzenlenen saldırılarda zarar gördü.

Saldırılar, İdlib'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında Eylül 2018’de imzalanan mutabakat anlaşmasına rağmen geçtiğimiz aylarda de devam etti. Anlaşmayla Suriye’nin kuzeyinde, 15 ila 20 kilometre derinlikte silahsızlandırılmış bir bölge kurulması, teröristlerin ortadan kaldırılması ve ağır silahların çekilmesi için bir zaman çizelgesi oluşturulması hedefleniyordu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder