Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

Terk etmeyeceğiz; Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti

Okunma: 2540
SURİYE 21 Ekim 2016 07:27
Videoyu Aç Terk etmeyeceğiz; Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti

Rejim kuşatmasındaki kentin doğu bölgelerinde yaşayan Halepliler, Esed rejimi ve Rusya'nın muhaliflerin denetimi altındaki bölgeleri tahliye planına tepki gösterdi.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinin rejim güçlerinin kuşatması altındaki doğu semtlerinde, Suriye rejimi ve Rusya karşıtı protesto düzenlendi.

Kentin Esed rejimi güçlerinin kuşatması altındaki Şear semtinde toplanan yüzlerce Halepli, Rusya'nın kendilerini yaşadıkları bölgelerden çıkarma planına tepki gösterdi.

''Dayanacağız, vatanımızı terk etmeyeceğiz", "Halep kuşatılamaz'' yazılı İngilizce ve Arapça dövizler taşıyan 200 kişilik grup, devrim bayrağını öperek semtin en büyük caddesinde yürüyüşe geçti.

Protestocular, 'Ya Allah! Senden başka kimsemiz yoktur", "Ya Allah! Halep bombalanıyor", "Ey Araplar, Halep sizi çağırıyor!" ve "Ey Dareyya, Halep seninle ölüme kadar beraberdir'' sloganları attı. Protesto yürüyüşüne katılan Ebu Ahmed el-Hişi, kentlerini terk etmeyeceklerini söyledi.

"Terk etmeyeceğiz"

Esed rejimi ve Rusya'nın kentte muhalif bölgelerdeki halkı zorla tehcir etmeye çalışacağını belirten Hişi, şu ifadeleri kullandı:

'Rejim ve Ruslar kente yoğun bir şekilde saldırdı. Bu saldırılara rağmen biz kenti terk etmedik, şimdi mi terk edeceğiz? Hayır, kentimizi terk etmeyeceğiz'.'
Rusya, pazartesi günü, kendi hava kuvvetlerinin ve Esed güçlerinin hava saldırılarını, Halep'in rejim kuşatması altındaki doğu kısmından, sivillerin tahliyesi ve silahlı grupların İdlib'e doğru şehri terk etmeleri için 20 Ekim'de TSİ 08.00-16.00 arasında "insani mola vereceğini" açıklamıştı. Bu süre daha sonra 19.00'a kadar uzatılmıştı. Son olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'nin Halep şehrinde hava saldırılarına verilen arayı 24 saatliğine uzatma kararı aldıklarını bildirmişti.


Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti
Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti

 
Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |