Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

TOTAL, İran’dan resmen çekildi

Okunma: 932
İRAN 20 Ağustos 2018 16:58
Videoyu Aç TOTAL, İran’dan resmen çekildi

İran Petrol Bakanı Namdar Zengene, ABD’nin Tarhan ile iş yapan firmalara yönelik yaptırım kararlarının ardından Fransız şirketi TOTAL’in, İran’dan resmen çıktığını açıkladı.

AB ‘YAPTIRIMLARA UYMAYIN’ DEMİŞTİ

AB Komisyonu, Ağustos başında “Engelleyici Mevzuat”ı devreye sokarak Avrupalı şirketlerin yaptırımlar karşısında korunacağını açıklamıştı. Mevzuata göre, ABD yaptırımlarına uyanların da cezalandırabileceği gündeme gelmişti. Ancak görünen o ki büyük patronlar ABD’nin talimatlarını yerine getiriyor.

Euronews’un haberine göre, İran televizyon kanalına konuşan İran Petrol Bakanı Zengene, “TOTAL, Güney Pars gaz projesinin geliştirilmesiyle ilgili sözleşmeden resmen çekildi, bu şirketin yerini kimin alacağı konusunda görüşmeler sürüyor” dedi.

Çin’deki kamu şirketi CNPC’nin, TOTAL’in projeden çıkmasıyla doğacak boşluğu doldurması bekleniyor. Çinli şirketin projedeki payı böylelikle yüzde 30’n yüzde 80’ne çıkacak.

İRAN’DAN AB’YE ÇAĞRI

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Berham Kasımi, ABD’nin tek taraflı çekildiği 2015 nükleer anlaşmasının sürdürülebilmesi için Avrupa Birliği’nin girişimlerini hızlandırmasını istedi. Berham Kasımi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “AB ile diğer taraf ülkeler (Rusya, Çin) anlaşmanın sürmesi için çalışıyor ancak, yavaş işleyen bu süreç daha fazla hızlandırılmalı” dedi. İranlı Sözcü, ABD’nin yaptırımları baş etme konusunda Tahran’ın özellikle kendi imkanlarına güvendiğini sözlerine ekledi.

AB, ülkeleri daha önce yaptıkları açıklamalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma kararını karşı çıkmıştı.

ABD’NİN YAPTIRIMLARI

2015’teki nükleer anlaşmadan tek taraflı çıkan Trump yönetimi, Ağustos ayı başında İran’a yönelik ambargoları ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Trump tarafından yayınlanan kararnamede, İran’ın ABD dolarına ve değerli metallere erişimine, enerji sektörüne, ABD’nin kara listesindeki vatandaşlarına, nakliyat ve gemi yapımı ve liman operasyonlarına destek verenlere yaptırım uygulanması talimatı verilmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder