Video Foto Galeri Yazarlar
23.3.2019 - Cumartesi

TRT Diyanet'te 'Fethullah Gülen' skandalı

Okunma: 2938
GÜNDEM 15 Temmuz 2018 01:32
Videoyu Aç TRT Diyanet'te 'Fethullah Gülen' skandalı

TRT Diyanet kanalında 22 Haziran’da yayınlanan Tasavvuf Musikisi programında güftesi Fetullah Gülen'e ait ''Bulanlar hakkı buldu'' isimli şarkının seslendirildiği ortaya çıktı. Konunun sosyal medyada gündem olmasının üzerine açıklama yapıldı.

TRT Diyanet kanalının 22 Haziran'daki yayınında saat 23:15'te ekranlara gelen görüntüde Tasavvuf Musikisi programında "Bulanlar hakkı buldu" isimli şarkının seslendirildiği ortaya çıktı. Birçok sosyal medya kullanıcısı bu görüntüyü paylaşarak tepki gösterdi.

DİYANET'TEN AÇIKLAMA

Bu görüntüler üzerine harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, konuya ilişkin internet sitesinden açıklamada bulundu.

Akit'in haberine göre bu açıklamada, "2012 yılı arşivlerinde yer alan Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf Musikisi programının TRT Diyanet ekranında 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlandığı ve yayın esnasında bestesi Devlet Musikisi Tasavvuf Müziği Korosu Şefi Ahmet Hatipoğlu'na ait olan bir eserin güftesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması elebaşı Fetullah Gülen'in isminin geçtiği fark edilmiştir. Gerekçesi her ne olursa olsun, böyle bir yanlışı tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı.

''PERSONELİN GÖREVİNE SON VERİLDİ''

Başkanlık tarafından söz konusu programla ilgili ihmalde kasıt ihtimalinin bulunup bulunmadığını saptamak üzere derhal harekete geçildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"23 Haziran 2018 tarihinde, yayından sorumlu personel hakkında idari soruşturma ivedilikle başlatılmıştır. İdari soruşturma neticesinde, sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilmiş olup adli soruşturma süreci devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, din istismarı konusunda milletimizi bilinçlendirmeyi ve hain terör örgütü FETÖ ile mücadeleyi kesintisiz sürdürmektedir."


Haber var islah eder, haber var ifsad eder