Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Trump: ABD-Meksika Anlaştı Ek Vergiler Olmayacak

Okunma: 183
DÜNYA 8 Haziran 2019 14:53
Videoyu Aç Trump: ABD-Meksika Anlaştı Ek Vergiler Olmayacak

Başkan Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, ABD ve Meksika’nın anlaşmaya vardığını ve Meksika’dan ithal edilecek ürünlere ek vergilerin uygulanmayacağını belirtti.

KahveKitap

Başkan Trump, yaklaşık bir haftadır, Meksika Orta Amerika’dan gelen göçmen akınını durdurmak için herhangi bir adım atmazsa, ülkeden gelecek ürünlere 10 Haziran Pazartesi itibariyle ek gümrük vergisi uygulanmaya başlanacağını söylüyordu.

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD’nin Meksika’yla bir anlaşmaya vardığını ve anlaşma imzaladığını sizlere bildirmekten mutluluk duyuyorum. ABD tarafından Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlaması planlanan ek vergilerin, süresiz olarak kaldırılmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump mesajına şöyle devam etti: “Meksika bu anlaşma karşılığında, Meksika’dan ülkemizin güney sınırlarına gelen göçmen akınını durdurmak için kuvvetli önlemler almayı kabul etti. Bu, Meksika’dan ABD’ye gelen yasal olmayan göçmenleri, büyük bir şekilde azaltacak ya da tamamen ortadan kaldıracak.”

Trump bu açıklamaları öncesinde Cuma gün içinde, iki ülkenin bir anlaşmaya varabilecekleri konusunda güçlü bir şansın olduğunu ancak eğer anlaşma olmazsa, Pazartesi’nden itibaren ek vergilerin ilk aşamada yüzde 5 artacağını söylemişti.

Başkan Trump’ın ek vergi uygulaması Pazartesi yürülüğe girseydi, ek gümrük vergilerinin Ekim ayına kadar kadameli olarak arttırılarak yüzde 25’e çıkarılması planlanıyordu.

Kaynak : Amerikanın Sesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder