Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

Trump: Azledilirsem piyasa çöker

Okunma: 1379
DÜNYA 23 Ağustos 2018 22:00
Videoyu Aç Trump: Azledilirsem piyasa çöker

ABD Başkanı Donald Trump kişisel avukatı Michael Cohen ve eski kampanya direktörü Paul Manafort'un mahkemede suçlanması sonrası ABD medyasında başlayan 'azil süreci' tartışmaları hakkında konuştu. Trump "Eğer herhangi bir zamanda bana yönelik azil süreci olursa piyasa çöker" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın savcılıkla işbirliğine giden eski avukatı Michael Cohen, ABD Başkanı hakkında bildiği her şeyi itiraf edeceğini açıkladı. Cohen bunun üzerine savcılığa çağrıldı. Cohen'in itirafları ABD basını ve halkı tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

Bunun üzerine ABD'de Trump'ın 'azledileceği' tartışmaları başladı. Konuyla ilgili ilk defa konuşan Trump, "Azledilirsem ekonomi çöker" diyerek ABD'yi tehdit etti.

Fox'a konuşan Trump şu ifadeleri kullandı:

Harika iş çıkartan birini nasıl azledebilirsiniz bilemiyorum. Şunu söyleyebilirim eğer herhangi bir zamanda azledilirsem bence ABD ekonomisi çöker. Herkes yoksullaşır ve olamayacağını düşündüğünüz rakamlar görürsünüz

Trump, eski kişisel avukatı Michael Cohen'in federal mahkemede ABD seçim kampanyası finansmanı kanunlarını Başkan'ın emri ile ihlal ettiğini kabul etmesi sonrası ABD medyasında Trump'a yönelik azil sürecinin başlayabileceği tartışmalarının ortaya çıkması üzerine bu açıklamayı yaptı. Sputnik'te yer alan haberdeki röportajda Trump ayrıca Cohen'in savcılıkla işbirliğine gitmesini eleştirdi.

Yargılanmaları sırasında ceza indirimi karşılığında hükümetle işbirliği yapılamasının 'yasa dışı' olması gerektiğini söyleyen Trump hükümetle işbirliğine karar veren bu kişilerin 'hikayler uydurduğunu' ve 'yalan söylediğini' savundu.

Trump şu ifadeleri kullandı:

Eğer herhangi bir zamanda bana yönelik azil süreci olursa piyasa çöker

ABD, tarhinin en çalkantılı günlerinden birini yaşıyor. Özellikle ekonomide yaşanan dalgaanma, siyasal ortamda da etkisini iyiden iyiye gösteriyor. Seçilmesi ve görev başındaki faaliyetleri oldukça tartışmalı olan Donald Trump, federal savcılığın yürüttüğü dava hakkında yorum yaptı.

Azil süreci dillerde

ABD Başkanı Donald Trump kişisel avukatı Michael Cophen ve eski kampanya direktörü Paul Manafort'un mahkemede suçlanması sonrası ABD medyasında başlayan 'azil süreci' (impeachment)tartışmaları şimdiden dillerde.

Geleceği tartışılıyor

ABD Başkanlığına gelişinin bile tartışmalı olduğu Donald Trump için dün oldukça zorlu bir gündü.ABD Başkanı Donald Trump 'ın eski avukatı Michael Cohen, Trump'ın ilişkisi olduğu iddia edilen iki kadına ödeme yaparak seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili yasaları deldiğini itiraf etti. Trump'ın eski kampanya direktörü Paul Manafort da vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı bir dava kapsamında jüri tarafından 18 suçlamanın 8'inde suçlu bulundu.

"Trump'ın en zor günü"

Amerikan basını, bu gelişmelerin meydana geldiği 21 Ağustos Salı gününü şimdiden "Trump'ın başkanlığının en zor günü" ilan etmiş durumda.

Kaynak : yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder