Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Trump, Huawei yasağını kaldırıyor

Okunma: 612
DÜNYA 29 Haziran 2019 14:48
Videoyu Aç Trump, Huawei yasağını kaldırıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji devi Huawei ve Pekin yönetimi ile olan sorunlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Trump açıklamasında, ABD şirketlerinin Huawei ile tekrar çalışmasına izin verilebileceğini söyledi

KahveKitap
Trump, bugün Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 zirvesi sonunda yaptığı açıklamada, "ABD'li şirketler ekipmanlarını Huawei'ye satabilecekler. Bununla ilgili büyük bir ulusal güvenlik sorununun bulunmadığı ekipmanlardan bahsediyoruz elbette" dedi. Trump ayrıca, şirketin geleceğinin Pekin ile olan ticaret müzakerelerinden önce çözülemeyeceğini ifade etti.

ABD, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipman üretici ve dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei’yi, ulusal güvenlik gerekçesi ile kara listeye eklemişti. Bu karar, ABD tedarikçilerinin özel onay almadan Huawei’ye satış yapmasını engelliyor. Huawei şirketi ise, ürünlerinin güvenlik tehdidi teşkil ettiği iddialarını reddediyor.

ABD Başkanı Trump ayrıca, Çin ürünlerine yönelik yeni gümrük vergilerinin uygulanmayacağını söyleyerek, ticaret anlaşması için Pekin ile müzakerelerin devam edeceğini vurguladı.

Trump, Washington yönetiminin herhangi bir gümrük vergisinde artış yapmayacağını belirterek, uygulanmakla olan ek vergilerin ise devam edeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Trump, “Adil bir ticaret anlaşmasını varırsak, tarihi bir şey olur. Biz buna tamamen hazırız, siz de buna tamamen hazırsanız görüşelim” dedi.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, işbirliğinin çatışmadan daha iyi olduğunu söyleyerek, Çin ve ABD’nin işbirliğinden yararlandığını, çatışma durumundan ise sürekli olarak kaybettiğini ifade etti.

Washington yönetimi Pekin’den, ABD şirketleri için fikri mülkiyet haklarını sağlamak ve Çin pazarlarında yapısal reformlar yapmasını talep ediyor.

Trump, Çin’den ithal edilen ürünlere 200 milyar dolar değerinde vergi uygularken, kalan 325 milyar dolarlık ürün için de ek yüzde 25 gümrük vergisi uygulamaması için Pekin hükümetine zaman tanımıştı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder