Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Trump: Irak ve Ortadoğu'ya girmek, şimdiye kadar yaptığımız en büyük hatalardan biriydi

Okunma: 2912
SURİYE 4 Şubat 2019 00:25
Videoyu Aç Trump: Irak ve Ortadoğu'ya girmek, şimdiye kadar yaptığımız en büyük hatalardan biriydi

Amerikan CBS televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Trump, ABD'nin Irak ve Ortadoğu'ya girmesini ise 'şimdiye kadar yaptığımız en büyük büyük hatalardan biri' olarak değerlendirdi.

IRAK'TA HARİKA BİR ÜSSÜMÜZ VAR VE ORADA OLACAĞIZ

"Zorunda kalırsak geri döneriz. Çok hızlı geri gelebiliriz ve ayrılmıyoruz. Irak'ta harika bir üssümüz var ve orada olacağız ve açıkçası Suriye'den yavaşça çekilirken IŞİD'i Irak'tan vuruyoruz. Suriye'den 2 bin askerimiz var. Çekilmeye başladılar. IŞİD'in elindeki  son bölgeyi de alınca Irak'taki üsse gidecekler ve sonra eve (ABD) dönecekler ama  orada olacağız ve kalacağız'' diye konuştu.

ABD'nin Afganistan'daki varlığı ve Amerikan askerlerinin  Afganistan'dan çekilip çekilmeyeceğine ilişkin Trump şu değerlendirmelerde bulundu:

— Çok uzun süredir oradayız. Suriye'de de 4 ay kalmamız gerekirken yıllarca kaldık. 19 yıldır Afganistan'dayız ve orada yılda 50 milyar dolar harcadık. Taliban'ı Afganistan'da çok sert vurduk ve şimdi Taliban ile görüşüyoruz. Ne olacağını göreceğiz. Şimdiye kadar hiç olmadığı kadar iyi savaşıyoruz.

GEREKİRSE DÖNECEĞİZ, ÇOK HIZLI UÇAKLARIMIZ VAR

- Taliban'ın yorulduğunu düşünüyorum. Herkes yoruldu, barış istiyorlar. Sonu olmayan savaşlardan çıkıp  askerimizi eve getirmek zorundayız ama istihbaratımız çok yakından izlemeye devam edecek. Afganistan'da gerçek istihbarat bırakacağım. Eğer gerekirse geri döneceğiz. Çok hızlı uçaklarımız var.

İSRAİL'İ KORUMAK ZORUNDAYIZ

Trump, ABD'nin Suriye'de ne zaman çekileceğine ilişkin bir soruya da ''İsrail'i korumak zorundayız. Sahip olduğumuz başka şeyleri korumamız gerek ama  evet eve dönmeleri an meselesi" yanıtını verdi.

ABD'nin Irak'taki üssüne çok para harcadığını ve bu üssü orada  tutabileceklerini belirten Trump, "Irak'taki üssü tutmak istememin nedenlerinden  biri İran'ı biraz  izlemek istiyorum çünkü İran gerçek bir sorun." dedi.

IRAK, ÇEKİLMEK YERİNE SORUNLU ORTADOĞU'DA HER YERİ İZLEMEK İÇİN MÜKEMMEL BİR YER

Irak'tan İran'ı vurup vurmayacağına ilişkin bir soru hakkında ABD  Başkanı, "Hayır, tek isteğim İran'ı izleyebilmek. Irak'ta inanılmaz ve pahalı bir  askeri üssümüz var. Çekilmek yerine sorunlu Ortadoğu'da her yeri izlemek için  mükemmel bir yer. Birçoğu bunu anlamıyor, izlemeye devam edeceğiz ve nükleer  silahlar yapılıp yapılmadığını önceden bileceğiz" ifadelerini kullandı.

GÜNEY KORE'DEN ÇEKİLME SİNYALİ: 40 BİN ASKER BULUNDURMAK ÇOK PAHALI

Donald Trump, Kuzey Kore ile yürütülen nükleer müzakerelerde ise büyük  ilerleme kaydedildiğini belirterek, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ikinci  görüşmesinin tarihini ise kısa süre içinde açıklayacağını bildirdi.

ABD'nin Güney Kore'deki askerlerinin çekilip çekilmeyeceği konusunu da  hiç görüşmediklerine vurgu yapan Trump, orada 40 bin asker bulundurmanın çok pahalı olduğunu ancak henüz bir karara varmadığını belirtti.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder