Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Trump, İran'a yeni yaptırımları onayladı

Okunma: 418
İRAN 9 Mayıs 2019 04:51
Videoyu Aç Trump, İran'a yeni yaptırımları onayladı

İran 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmadan "kısmen çekilme" kararı aldı. ABD Başkanı Donald Trump, kararın ardından İran'a yeni yaptırımlar getiren kararnameyi imzaladı.

KahveKitap

Trump, yaptırımların İran'ın petrolden sonra en büyük ihracat gelir kaynağı olan demir-çelik, alüminyum ve bakır sektörlerini kapsadığını açıkladı.

Trump ayrıca, "Bir anlaşma sağlayabilmek ve İran'a hak ettiği geleceği sunabilecek adımları atmak adına, bir gün İranlı liderlerle bir araya gelmeyi iple çekiyorum" dedi.

İran'ın kararı sonrası ABD'den üst düzey yetkililer Tahran'ı olası yaptırımlarla ilgili uyarmıştı.

Ruhani
ABD Kasım 2018'den bu yana Tahran'ın nükleer programı gerekçesiyle İran'a yönelik ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

Avrupa'ya nükleer tehdit

Beyaz Saray yetkilisi Tim Morrison İran'ın kararı için "Avrupa'ya nükleer tehdit" demiş, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise "Ne şekilde tepki vereceğimize karar vermeden önce İran'ın ne yapacağını bekleyip görmemiz gerekiyor" diye konuşmuştu.

Mike Pompeo, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile Londra'da görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İran'ın kararının "kasıtlı muğlaklık" içerdiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kitle İmha Silahları ve Biyosavunma alanındaki özel danışmanı Tim Morrison ise İran'a yönelik yaptırımlar konusunda henüz tüm adımları atmadıklarını söylemiş, "Yakında daha fazla yaptırım uygulayacağız. Çok yakında" demişti

İran hükümetinin 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma kapsamında verdiği bazı taahhütleri geri çekme kararı üzerine Amerikalı ve Rus yetkililer de açıklama yaptı.

ABD yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2018'de "gelmiş geçmiş en kötü anlaşma" olarak nitelediği mutabakattan çekildiğini duyurmuş ve Kasım 2018'de de İran'a yönelik yaptırımları tekrar yürürlüğe koymuştu.

Washington, Türkiye dahil 8 ülkeye yaptırımlara rağmen İran'dan petrol almaya devam etmeleri için 2 Mayıs 2019'a kadar geçerli olan bir muafiyet tanımıştı.

İran yaptırımlarından 2 Mayıs'a kadar muaf tutulan ülkeler
Türkiye İtalya
Çin Japonya
Hindistan Güney Kore
Yunanistan Tayvan
İran

Bu muafiyet süresinin geçen hafta dolmasının ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada hedefin İran'ın petrol gelirlerini sıfıra indirmek olduğu vurgulanmıştı.

Türkiye ise İran ile ticaretin devam edeceğini söylemiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu paylaştığı Twitter mesajında "Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" demişti.

@MevlutCavusoglu tarafından yapılan Twitter paylaşımı: ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz.

Nükleer anlaşma hangi şartları kapsıyordu?

2015'te imzalanan anlaşmayı ABD, İran, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya müzakere etmişlerdi.

Anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirme programını kısıtlaması karşılığında ülkeye uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını öngörüyordu.

Ancak Donald Trump bu anlaşmanın İran'ın nükleer silah geliştirmesini engelleyecek nitelikte olmadığını savunarak mutabakattan tek taraflı olarak çekilmiş ve ABD İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Kaynak : BBC Türkçe

Haber var islah eder, haber var ifsad eder