Video Foto Galeri Yazarlar
11.12.2019 - Çarşamba

Trump: İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanımladık

GÜNDEM 8 Nisan 2019 20:25
Videoyu Aç Trump: İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanımladık

İran Devrim Muhafızlarını 'yabancı terör örgütü' olarak tanımladıklarını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, Devrim Muhafızlarıyla iş yapmanın ve onlara destek sağlamanın risklerini apaçık ortaya koyduklarını söyleyip "Onlarla iş yapıyorsanız terörizme parasal kaynak sağlıyorsunuz demektir" vurgusunu yaptı.

KahveKitap
İran'la nükleer anlaşmadan çıkıp yaptırımlara geri dönmesi sonrası kritik bir adım daha atan ABD yönetimi, ilk kez yabancı bir devletin silahlı kuvvetlerini resmen 'terör örgütü' olarak yaftaladı. Daha önce Muhafızlarla bağlantılı bazı kişi ve kurumları kara listeye almıştı.

Washington'ın zaten yaptırım uyguladığı Devrim Muhafızlarını 'bölgede terörizmi finanse ve teşvik etmekle' suçlayan Trump, şu açıklamayı yayımladı:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde atılan bu benzersiz adım, İran'ın terörizmin devlet sponsoru olduğu gerçekliğinin yanısıra Devrim Muhafızlarının buna aktif biçimde katıldığını ve devlet yöneticiliğinin kullandığı bir araç olarak terörizmi finanse ve teşvik ettiğini tanıyor."Devrim Muhafızları'nın dışarda faaliyet gösteren, Kasım Süleymani'nin komuta ettiği kolu Kudüs Gücü'nü de listeye aldıklarının altını çizen Trump, İran'ın eylemlerinin diğer hükümetlerinkilerden temelden farklı olduğunu, Tahran'ın küresel terörist kampanyasını yönlendirmedeki baş aracının Devrim Muhafızları olduğunu iddia etti.

ABD Başkanı, bu kararla İran rejimine maksimum baskının çapını ve kapsamını önemli ölçüde genişlettiklerini, Devrim Muhafızlarıyla iş yapmanın ve destek sağlamanın risklerini apapçık ortaya koyduklarını belirtip "Eğer Devrim Muhafızları ile iş yapıyorsanız terörizme parasal kaynak sağlıyorsunuz demektir" vurgusunu yaptı. 

Tahran'a 'terörizme desteğinin ciddi sonuçları olacağına dair net mesaj gönderdiklerini' söyleyen Trump "İran rejimi kötücül ve yasadışı davranışını değiştirene dek terörist faaliyetlere desteğinin bedelini ve mali baskıyı artırmayı sürdüreceğiz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu kararın bir hafta sonra yürürlüğe gireceğini teyit ederken dünyaya "Bizim yolumuzdan gidin" çağrısı yaptı.

Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili de gazetecilere brifingde "Diğer ülkelere de Devrim Muhafızlarını tecrit etmeleri çağrısı yapıyoruz, onların gücünü en aza indirgememiz lazım" dedi.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca