Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Trump: Suudi Arabistan İsrail’i Büyük Bir Skandaldan Kurtardı

Okunma: 892
FİLİSTİN 23 Kasım 2018 11:10
Videoyu Aç Trump: Suudi Arabistan İsrail’i Büyük Bir Skandaldan Kurtardı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, “Suudi Arabistan olmasaydı İsrail büyük bir tehlike içine girecekti” dedi.

Trump, Florida’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cemal Kaşıkçı olayında Suudi Arabistan’ı aklamaya çalışırken Suudi Arabistan-İsrail ilişiklerine değinerek, Suudi Arabistan’ın yardımıyla İsrail’in büyük bir bataklığa saplanmaktan kurtulduğunu hatırlattı.

Bu itiraf ilk değildi. Trump daha önce de yaptığı açıklamalarda Suudi Arabistan ile İsrail arasında güçlü ilişkiler olduğuna dikkat çekmiş ve 23 Ekim’de yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan İsrail konusunda bize çok yardım etti” diyerek ilişkileri gün yüzüne çıkarmış ancak ne tür bir yardımda bulunduğuna açıklık getirmemişti.

Siyonist ait bir site 24 Ekim’de verdiği haberde Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili açıklama yapan Trump’ın “Suudi Arabistan Amerika’nın en büyük müttefiki ve en büyük yatırımcısıdır. İsrail’e destek konusunda bize çok yardımları olmuştur” dediğini aktarmıştı.

Washington Post gazetesi, CIA’nın cinayetin arkasında Suudi Arabistan’ın olduğunu söylemesine rağmen ABD Başkanı Trump’ı Kaşıkçı cinayeti konusunda Suudi Arabistan’ı aklamakla suçladı.

CIA yayınladığı raporda, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğun içinde öldürülme emrini veren kişinin bizzat Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman olduğunu ifade etti.

Kaşıkçı cinayetini önce inkâr eden Suudi Arabistan, Türkiye’nin baskıları ve ortaya koyduğu kararlı duruşu nedeniyle 18 gün sonra cinayeti kabul etmek zorunda kalmıştı.

 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder