Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Trump'da Yasakladı Boeing 2 günde 24 milyar zarara uğradı

Okunma: 763
DÜNYA 13 Mart 2019 23:25
Videoyu Aç Trump'da Yasakladı Boeing 2 günde 24 milyar zarara uğradı

ABD’li dev uçak üretim firması ‘Boeing’, geçtiğimiz Pazar günü Etiyopya’da meydana gelen kazanın ardından 2 gün içerisinde yaklaşık 24 milyar zarara uğradı.

KahveKitap
Bloomberg’deki uzmanlara göre bu, Boeing uçak firmasının uzun zaman sonrasında uğradığı en büyük zarar olarak kaydedildi.

Financial Times gazetesinin yayınladığı haberde, Boeing hisseleri, 11 Eylül 2011’de gerçekleşen saldırı sonrası hisse senetlerindeki keskin düşüşün ardından en büyük zararı yaşadı.

Pazar günü, Etiyopya Havayolları'na ait içerisinde 157 kişinin bulunduğu Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşmüştü. Ekim 2018'de ise Endonezya'da Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak denize düşmüş ve 189 kişi ölmüştü. Yaşanan bu kazaların ardından birçok ülke bu modellerden birer birer vazgeçmeye başladı.

Boeing hisseleri, geçtiğimiz yıl, Lion Havayolları’na ait uçağın düşmesini sonucu yüzde 12’lik bir düşüş kaydetti. Ancak Reuters’ın haberine göre kaybettiğinden fazlasını kazandı.

ABD’den dün yapılan açıklamada, Boeing 737 Max model uçakların kullanımının durdurulması için herhangi bir neden bulunmadığı açıklamıştı.

Üretici firmanın, uçakların güvenilir olduğu konusunda açıklamada bulunmasına rağmen Çin, Singapur, İzlanda, Umman, Avustralya, Güney Kore, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Avrupa Birliği, İngiltere, Etiyopya, Endonezya, Cayman Adaları, Norveç, Güney Afrika, Türkiye, Meksika ve Malezya Boeing 737 Max model uçaklarına hava sahasını kapatan ülkeler arasında ön plana çıkıyor.

Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) Geçici Başkanı Daniel Elwell de yaptığı açıklamada, bütün bilgilerin hızlıca değerlendirilmekte olduğunu vurguladı ve uçakların seferlerini durdurmak için herhangi bir gerekçe bulunmadığını ifade etti.

FAA, dün, Boeing'e söz konusu modelin yazılımı ve uçuş kumanda sisteminin geliştirilmesi için talimat vermişti. FAA, ABD merkezli şirkete Nisan ayının sonuna kadar süre tanımıştı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Uçaklar seyahat için fazla karmaşık hale geliyor. Pilotlara artık ihtiyaç duyulmuyor, bunun yerine MIT'den (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) bilgisayar bilimcileri var” ifadelerini kullandı.

Trump, Boeing şirketinin CEO’su Denniz Muilenburg ile telefonda görüştü. Telefon görüşmesinin içeriği ile ilgili bilgi verilmedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder