Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Trump döneminde bir ilk: Guantanamo'dan hükümlü nakledildi

Okunma: 1327
DÜNYA 3 Mayıs 2018 09:53
Videoyu Aç Trump döneminde bir ilk: Guantanamo'dan hükümlü nakledildi

Pentagon, Guantanamo tutukevinden bir hükümlünün Suudi Arabistan'a nakledildiğini duyurdu. Trump'ın göreve gelmesinden itibaren ilk kez yapılan bu hükümlü naklinin ardından Guantanamo'da tutulan kişi sayısı 40'a düştü.

NisaButikAdana

ABD yönetimi, Başkan Donald Trump göreve geldiğinden bu yana ilk kez Guantanamo tutukevinden bir hükümlüyü ülkesine nakletti.

Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, Guantanamo'da tutuklu bulunan Ahmed Muhammed Ahmed Haza el-Darbi isimli hükümlünün, Suudi Arabistan hükümetine teslim edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Şubat 2014'te görülen bir itiraf anlaşmasında Darbi, askeri komisyonca suçlu bulunmuştu. Şimdi bu anlaşmanın hükümleri gereğince cezasının kalan 13 yılını Suudi Arabistan'da çekecektir. Temyiz hakkından feragat etmiştir." ifadelerine yer verildi.

40 tutuklu kaldı

Pentagon açıklamasında, Savunma Bakanı Jim Mattis'in ABD Kongresini bu hükümlü nakliyle ilgili bilgilendirdiği de duyuruldu. Açıklamada ayrıca, Guantanamo'da 40 tutuklunun kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin yurt dışında yakalayıp tutukladığı terör şüphelilerini topladığı Guantanamo tutukevini kapatmayı taahhüt etmişti.

Obama en son Ocak 2017'nin başlarında, görevi Trump'a devretmeden hemen önce Guantanamo'dan tutuklu nakletmiş ve tutukevinde 41 kişi kalmıştı. Trump, seçim kampanyası sırasında birçok insan hakları ihlallerinin de söz konusu olduğu tartışmalı tutukevini kapatmayacağını vadetmişti.

Guantanamo, son dönemde de Suriye'de ele geçirilen IŞİD mensuplarının nakledileceği iddialarıyla gündeme gelmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana