Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Trump’ın İlk 100 Gününde Zarar Görenler Yalnızca Müslümanlar

Okunma: 2138
GÜNDEM 30 Nisan 2017 09:59
Videoyu Aç Trump’ın İlk 100 Gününde Zarar Görenler Yalnızca Müslümanlar

ABD Başkanı Trump ilk 100 günde aldığı kararlar ile Suriye, Yemen, Afganistan ve Irak'ta yüzlerce sivilli katletme emrini verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana dış politikada uyguladığı tutumlarla gündemden hiç düşmedi.

“Önce Amerika” söylemiyle göreve başlayan Trump, ilk 100 gününde dünyanın birçok bölgesinde uyguladığı dış politika adımları ile tepki çekti.

“SURİYE’DE CAMİ KATLİAMI: 63 ÖLÜ”

Suriye’de Halep yakınlarındaki Atarib’in güneyinde bir camiye gerçekleştirilen hava saldırısında, 63 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı saldırıyı üstlenmiş ve Albay John J. Thomas, “Biz herhangi bir camiyi hedef almadık. Bir camiden 15 metre uzakta militanların sıklıkla buluştuğu bir binayı hedef aldık. Cami hala ayakta” iddiasında bulunmuştu.

Ayrıca ABD, 23 Mart’ta 200 kişinin hayatını kaybettiği Musul saldırısını üstlenmişti. ABD, Irak ordusunun talebi üzerine saldırıyı düzenlediklerini açıklarken, koordinatları ise Şii örgüt Haşdi Şabi’den aldığını doğrulamıştı.

ABD, Rakka kuşatması kapsamında Fırat Nehri’nin güneyindeki Mansura beldesinde bir okul binası saldırısında 40’a yakın mülteci hayatını kaybetmiş ve ABD, binanın bir delil sunamadan IŞİD tarafından kullanıldığını savunarak, sivil kayıp iddiaları reddetmişti.

''IRAK MUSUL VE RAKKA SALDIRILARI 500ün ÜZERİNE KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ''

Işid'i vuruyoruz bahanesi ile Musul ve Rakka'dan çıkmakta olan binlerce kişiye B-52 ağır bombardıman uçakları ile saldıran ABD yönetimi 3 günde 500ün üzerine sivilin yaşamını yitirmesine sebeb oldu.

“YEMEN BASKINI: 39 HAYAT KAYBI”

29 Ocak’ta ABD özel harekat komandoları, Yemen’in El Bayda kentindeki bir binaya baskın düzenlemişti. Baskın sırasında çıkan çatışmada 39 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

AFGANİSTAN’DA ”BOMBALARIN ANASI” KULLANILDI

ABD Hava Kuvvetleri, “Tüm bombaların anası” olarak adlandırılan en büyük nükleer olmayan bomba ile Afganistan’ı vurdu. 14 Nisan’da ABD Hava Kuvvetleri, Afganistan’ın Nangahar şehrinde sivil yerleşim yerini hedef alarak gerçekleştirdiği saldırıda ölenlerin sayısının 94 kişi olduğu belirtilmişti.

Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada saldırıyla ilgili çok gururlu olduğunu söyleyerek “başka başarılı bir iş” ifadelerini kullanmıştı.

“SEYAHAT YASAĞI”

Başkanlık koltuğuna oturduktan hemen sonra imzaladığı başkanlık kararnamesi ile Suriye’den gelen mülteci kabulünü durdurdu ve mülteci başvuruları 4 ay boyunca askıya aldı.

7 ülkeden ABD’ye gelen ziyaretçilerin ülkeye girişini yasaklayan kararnameyi imzaladı. Beyaz Saray’ın listesinde, yasaklanan ülkeler arasında Irak, Libya, Suriye, İran, Sudan, Somali ve Yemen bulunuyordu. Bu kararın ardından Trump, dünyanın her yerinde protesto edildi.

Asyanın Sesi


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |