Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2019 - Çarşamba

Tuğamiral John Wade: Abraham Lincoln Uçak Gemisiyle Körfez'e Girmek Operasyonlar İçin Tehdit

Okunma: 495
KÖRFEZ ÜLKELERİ 5 Haziran 2019 12:09
Videoyu Aç Tuğamiral John Wade: Abraham Lincoln Uçak Gemisiyle Körfez'e Girmek Operasyonlar İçin Tehdit

ABD’nin İran’dan gelebilecek tehditleri önlemek için Ortadoğu’ya gönderdiği Abraham Lincoln uçak gemisi, Washington ve Tahran arasındaki gerginliği azaltmak adına Basra Körfezi dışına demir attı.

KahveKitap
Associated Press (AP) ajansının dünkü haberine göre, B-52 bombardıman uçakları ile gerçekleşen ortak tatbikattan iki gün sonra Abraham Lincoln, dün Umman Denizi’nin 322 km uzağına demir attı.

ABD Donanmasından, Abraham Lincoln uçak gemisinin Hürmüz Boğazı’nı geçip geçmediği konusunda yorum yapılmazken, deniz komutanlarının bölgede başlatılacak herhangi bir görev için hazır oldukları belirtildi.

ABD Donanma komutanı, güçlerinin nerede ve ne zaman olursa olsun görevini eksiksiz yapacağını söyleyerek, İran’ın bölgede tehdit oluşturduğunu ifade etti.

AP’de yer alan habere göre ABD komutanlarından Putnam Braun, “Kasıtlı olarak sorunları daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Bu yüzden burada faaliyetlerimiz var” dedi.

Abraham Lincoln uçak gemisinin neden Körfez’e girmediği sorusuna Tuğamiral John Wade, “Operasyonlarımız için bir tehdit oluşturuyor, aynı zamanda Hürmüz Boğazı’ndan geçen ticaretin güvenliği için de. Bu yüzden buradayız” şeklinde yanıt verdi.

USS Abraham Lincoln, USS Leyte Gulf, USS Bainbridge ve USS Nimitz isimli uçak gemileri dün tatbikat gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz yıl İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından Tahran’a uygulanan yaptırım iki ülke arasında gerginliklerin artmasına yol açtı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder