Video Foto Galeri Yazarlar
16.2.2019 - Cumartesi

Tüm tepkilere rağmen ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği açıldı

Okunma: 2781
FİLİSTİN 15 Mayıs 2018 09:27
Videoyu Aç Tüm tepkilere rağmen ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği açıldı

ABD, büyük tepkilere ve protestolara rağmen Tel Aviv'den Kudüs'e taşınan Büyükelçiliğinin resmen açıldığını duyurdu. Gazze'de bugün düzenlenen protesto gösterilerinde Siyonist İsrail askerlerinin ateş açarak karşılık vermesi sonucu son gelen bilgilere göre 59 Filistinli şehit oldu, 2.200'ün üzerinde yaralı var.

NisaButikAdana

ABD, büyük tepkilere ve protestolara rağmen Tel Aviv'den Kudüs'e taşınan Büyükelçiliğinin resmen açıldığını açıkladı. 

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu gelen son bilgilere göre 59 Filistinlinin şehit olduğu, 2.200.'den fazla Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Demokratlardan hiçbir senatörün törende yer almaması ise dikkat çekti. Törene davet edilen 86 ülkenin büyükelçiliğinden sadece 32'si büyükelçi veya diplomat düzeyinde katıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, büyükelçiliğin açılışı için hazırlanan görüntülü mesajında, İsrail'in kuruluşundan beri Kudüs'ü başkent olarak kabul ettiğini belirterek, "İsrail her bağımsız ülke gibi kendi başkentini kararlaştırma hakkına sahiptir." dedi.

Bir yanda İsrail ve ABD görkemli bir açılış gerçekleştirirken, diğer yanda ise Gazze'de protestolar yer aldı. Siyonist İsrail askerleri Gazze'deki halkın üzerine gerçek mermiler kullanarak ateş açtı.

8 AYLIK BEBEK DE ÖLENLER ARASINDA

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'nin doğu sınırı yakınında 8 aylık bir bebeğin, İsrail askerlerinin attığı gaz bombalarından etkilenerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Leyla Enver Gandur adlı Filistinli bebeğin, İsrail askerlerinin attığı gaz bombalarını soluması sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

Söz konusu bebeğin vefatıyla dün Gazze sınırında başlayan gösterilerde şehid olan Filistinlilerin sayısı 59'a yükseldi.

Hayatını kaybedenler arasında 29 yaşındaki Fadi Ebu Salah da vardı. 2008 yılında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında iki bacağını birden kaybeden Ebu Salah, dün Gazze sınırında gerçekleşen protestolarda çekilen fotoğrafıyla protestoların sembolleşen isimlerinden biri olmuştu.

Ebu Salah'ın cenazesi dün morgdan alınarak yakınları tarafından toprağa verildi.

Fadi Ebu Salah'ın ikonik fotoğrafı için bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından '70 yıllık Filistin mücadelesinin tek karelik özeti' yorumu yapıldı.

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana