Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Turizm Cenneti Myanmar(!)

Okunma: 2047
GÜNDEM 24 Eylül 2016 13:24
Videoyu Aç Turizm Cenneti Myanmar(!)

Yaklaşık 60 milyon nüfusa sahip Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar, zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen yaklaşık yarım asır süren askeri rejim nedeniyle dünyanın en fakir ülkelerinden biri durumunda bulunuyor.

HABER MERKEZİ / ISLAH HABER

Askeri rejimin uyguladığı tam anlamıyla dışa kapalı yönetim nedeniyle çoğu kimse tarafından adı dahi bilinmeyen Myanmar, bu nedenle “Asya’nın kapalı kutusu” olarak tanımlanıyor. Ancak ülkede yapılan seçimlerin ardından yönetimin sivillere geçmesiyle birlikte kabuğunu kırmaya başlayan Myanmar’ın yıllardır askeri yönetimin ellerinde ne kadar geri kaldığı da gözler önüne serildi.

Altyapıdan ekonomiye, sağlıktan sosyal hayata kadar her alanda oldukça geri kaldığı görülen ülkede, ciddi fakirlik göze çarpıyor. “Kenar mahallelere” nazaran daha iyi durumda olsa da şehir merkezlerindeki geri kalmışlık da tüm çıplaklığıyla görülebiliyor.

"Mum ışığında satış"

Ülkedeki dükkan, mağaza ve pazarlarda kadın satıcıların fazlalığı dikkat çekiyor. Ülkede elektrik sıkıntısı olduğu için büyük dükkân ve mağazalarda jeneratör bulunuyor. Bu imkândan mahrum oldukları için birçok yerde karanlık ya da mum ışığında satış yapan seyyar satıcılar görülebiliyor.

Myanmar, yılın her mevsimi aşırı yağış ve sıcaklığın yaşandığı bir iklime sahip. Bundan dolayı, her gün sokakta elinde şemsiyeyle dolaşan çok sayıda insan görülüyor. Yağmurlu havanın yanı sıra güneş varken de insanlar sürekli şemsiyeyle dolaşmak zorunda kalıyor.

“Asya’nın Kapalı Cehennem Çukuru”

Yönetim türü ve geri kalmışlığıyla kapalı kutu olarak adlandırılan Myanmar’ın, işgal ettikleri Arakan topraklarının Müslüman halkına yaşattıkları cehennem hayatıyla da en az bir asırdır “gizli bir işkence odası” olduğu ortaya çıktı.

Kendini bir turizm cenneti gibi dünyaya tanıtmaya çalışan ülke, gidip gelen insanların yaşanan vahşete tanık olmalarıyla birlikte, dünyanın gözünde en azılı canilerden biri olarak ün saldı.

Öyle ki savunmasız genç, çocuk, yaşlı demeden öz yurtları kendilerine zindan edilen Rohingya halkı, uluslararası toplum nazarında en fazla zulme uğrayan milletler arasında anılmaya başladı.

Şimdi tüm dünya el birliği yaparak bu bağnaz yönetimden yeni çıkmış bağnaz halka, insanlara zulmetmenin din savunuculuğu olmadığını öğretmeye çalışıyor.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |