Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Türkistan'lı Muhacirler Terör Saldırılarını Kınadı

Okunma: 1906
GÜNDEM 23 Ocak 2017 11:57
Videoyu Aç Türkistan'lı Muhacirler Terör Saldırılarını Kınadı

Türkiye'de yaşayan Türkistanlı muhacirler terör saldırılarını kınarken kendilerine yönelik oluşan önyargıya da dikkat çekti.

İstanbul’da yaşayan Özbek, Uygur, Kazak, Kırgız, Tacikler, Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarından duydukları üzüntüyü dile getirerek,  terör örgütlerini kınadı. 

Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami önünde gerçekleşen eylemde “Özbek, Uygur, Kazak, Tacik, Kırgız yabancı değil bir milletiz”, “Türk milletine ırkçılık yakışmaz” şeklinde pankartlar açan grup, “Müslüman terörist olmaz”, “Terörizm insanlık suçudur” yazılı dövizler taşıdı.

Son zamanlarda meydana gelen bütün terör saldırılarının Türkiye’yi hedef aldığını söyleyen Türkistan-der Başkan Yardımcısı Namoz Normumin yaptığı basın açıklamasında “Bu cinayetlere Orta Asya kökenli bazı kişilerin de karışmış olmasından üzüntümüz büyüktür. Ancak her topluluktan suçluların çıkması mümkündür. Bunun için ‘Katilin dini, ırkı, ülkesi olmaz’ diyoruz. Nasıl ‘İslami terörist’ olmazsa ‘Özbek terörist’, ‘Orta Asyalı terörist’ denilmesi de ciddi bir sapmadır” diye konuştu. Türkiye halk'ını kardeş olarak gördüklerini vurgulayan Normumin “Yılbaşı gecesi Beşiktaş’ta katliam yapan kişiyi ve örgütünü Türkistanlılar camiası olarak lanetle kınıyoruz. Kendisine ne ad verirse versin, İŞİD veya diğer bütün silahlı grupları şiddet yollarını ve eylemlerini reddediyoruz. Bunlardan beri olduğumuzu bir kere daha, açık ve net olarak ilan ediyoruz” dedi.
 


 

“ÖZBEK OLDUĞUMUZ İÇİN SIKINTI YAŞAMAYA BAŞLADIK”

8 senedir Türkiye’de yaşayan Özbek Abdullah Genç, terör olaylarından sonra günlük yaşamında sıkıntı yaşamaya başladığını belirterek, “Türk milleti misafirperver bir halk olarak bizi kabul etti. Biz burada sıkıntı olmadan yaşıyoruz ama son olaylarda medyada Özbek isminin öne çıkması bizi çok üzüyor, rahatsız ediyor. Mahalle de gezerken, ev kiralarken Özbek olduğumuz için sıkıntı yaşamaya başladık” dedi.

6 senedir Türkiye’de olan Bilal Abdülmecid ise emlakçıların kendilerine ev kiralamak istemediklerini anlatarak “Arkadaşıma sırf Özbek olduğu için emlakçı ev vermedi, ‘kusura bakmayın’ dedi. Sonuçta her millete terörist ve kötüler olduğu gibi bizden de çıkıyor. Ama onlarla bizim uzaktan yakından alakamız yok. Terörün ırkı, dini, milleti yoktur” diye konuştu.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |