Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Türkiye İsrail Arasındaki Normalleşme Devam ediyor

Okunma: 1736
GÜNDEM 19 Eylül 2016 11:41
Videoyu Aç Türkiye İsrail Arasındaki Normalleşme Devam ediyor

Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin normalleşmesinin ardından bu hafta iki ülke arasında büyükelçilerin atanması bekleniyor.

6 yıl önce Türkiye'den Gazze'ye giden Mavi Marmara gemisine saldırı ile başlayan kriz sürecinden çıkış anlamında İsrail-Türkiye ilişkileri bu hafta önemli bir dönemece giriyor. Mavi Marmara tazminatlarının İsrail tarafından bu hafta gönderilmesi beklenirken, büyükelçilik atamalarında da bu hafta önemli adımlar atılması öngörülüyor.
Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin normalleşmesinin ardından bu hafta iki ülke arasında büyükelçilerin atanması ve Mavi Marmara olaylarında hayatını kaybeden ailelerin yakınlarına ödenecek tazminatın yatırılması bekleniyor.

Türkiye-İsrail ilişkileri Mavi Marmara krizinden 6 yıl sonra normalleşme sürecine girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde onayladığı Türkiye-İsrail arasındaki anlaşmanın ardından bu hafta Dışişleri Bakanlığı İsrail mesaisine hız verecek. İsrail'in Türkiye ile normalleşme anlaşması çerçevesinde Mavi Marmara olaylarında hayatını kaybeden ailelere ödenecek 20 milyon dolarlık tazminatı bu hafta Türkiye'ye göndereceği belirtildi.

Elçi Atamalarında Sona Doğru
Akşam'da yer alan habere göre, tarafların karşılıklı olarak atayacağı büyükelçilere ilişkin çalışmaların ise hızlı bir şekilde sürdüğü kaydedildi. Diplomatik kaynaklar, Büyükelçilik kapsamında yapılacak olan atamaların yalnızca Büyükelçi düzeyinde sınırlı olmadığı ifade edilirken, ilişkilerin ekonomik ve kültürel alanda gelişmesi için atamaların büyükelçilik müsteşarı ve diğer meslek memurlarından oluşacağı da elde edilen bilgiler arasında yer aldı. Ankara- Tel- Aviv arasında karşılıklı olarak büyükelçi atamalarının ise, BM Genel Kurulu toplantısı sonrası gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Güvenlik Anlaşması İmzalanacak
Büyükelçilerin atanmasının ardından iki ülke diplomatik ilişkileri tekrar normal seviyeye çıkacak. Türkiye ile İsrail imzaladığı özellikle savunma ve istihbarat içeren bazı anlaşmaları askıya almıştı. Bu anlaşmaların da 2016 yılı sona ermeden zamana yayılarak yeniden yürürlüğe alınması bekleniyor.

İlk Ziyaret Bakanlık Düzeyinde
Karşılıklı büyükelçilerin atanmasının ardından, iki ülke arasında üst düzey temasların başlayacağı öğrenildi. İlk temasın bakanlık seviyesinde olacağı belirtilirken, ziyaretlerin Dışişleri ya da Ekonomi bakanlıklarından olacağı tahmin ediliyor.

 
Kaynak : Ajanslar

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |