Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Türkiye'nin YPG'yi vurmasına ABD'den tepki

Okunma: 4540
SURİYE 30 Haziran 2017 10:36
Videoyu Aç Türkiye'nin YPG'yi vurmasına ABD'den tepki

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türkiye’nin Afrin bölgesinde PYD/PKK’nın taciz ateşine karşılık vermesine ilişkin açıklama yaptı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türkiye'nin Afrin bölgesinde PYD/PKK'nın taciz ateşine karşılık vermesine ilişkin değerlendirmesinde, PYD/PKK'nın başını çektiği Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) Rakka operasyonundan alıkoyacak her müdahaleden kaygı duyduklarını söyledi.

DILLON: DİKKATİMİZİN DAĞILMASINI İSTEMİYORUZ

PYD/PKK'nın taciz ateşine karşılık Türkiye'nin, örgütün Afrin bölgesindeki mevzilerini top atışına tutmasıyla ilgili bir soru üzerine Albay Dillon, Rakka'da IŞİD'e karşı verdikleri mücadelede dikkatlerinin dağılmasını istemediklerini söyledi.

Afrin bölgesinin ABD'nin operasyon alanıyla çok ilişkili olmadığını da hatırlatan sözcü, Rakka operasyonun üçüncü haftasında olduklarını ve bütün kuvvetlerin oraya odaklanması gerektiğini söyledi.

'ABD'NİN BİR MÜDAHALESİ OLACAK MI?'

Dillon, ABD'nin Afrin bölgesindeki PYD/PKK unsurlarını desteklemediğini hatırlatan ve oradaki Türkiye destekli muhalif kuvvetlerle PYD/PKK'nın silahlı kolu YPG arasındaki çatışmalardan kaygı duyup duymadığını soran AA muhabirine şu yanıtı verdi: “Şu anda odaklandığımız yer olan Rakka'dan dikkatleri çevirecek veya caydıracak her şeyden kaygılıyız. Dolayısıyla eğer Rakka savaşında olan SDG odağını başka bir yere çevirirse, bu onların IŞİD ile savaşmadığını gösterir. Bu durumun ortaya çıkmasından kaygılıyız. Bunun nereden geldiği ve kimin sebep olduğu önemli değil.”

SDG'Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye'nin örgütle mücadele etmeye devam etmesi durumunda ABD'nin bir müdahalesinin olup olmayacağına yönelik bir soruya ise Dillon, “Oraya varmayacağız. Bu konuda spekülasyonda bulunmak istemiyorum. Ortağımız SDG'yi Rakka'da ve belki de başka yerlerde IŞİD'e karşı destekleyeceğiz.” dedi.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |