Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Türkiyenin ''İdlib’e Türk ve Rus askeri konuşlanabilir açıklamasına'' Tahriruş Şam'dan cevap gecikmedi

Okunma: 9607
SURİYE 26 Haziran 2017 22:04
Videoyu Aç Türkiyenin ''İdlib’e Türk ve Rus askeri konuşlanabilir açıklamasına'' Tahriruş Şam'dan cevap gecikmedi

Suriyenin etkin Muhalif grubu Tahrir'uş Şam'dan Türkiye Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın söylediklerine cevap gecikmedi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Suriye'nin İdlib kenti hakkında açıklamalarda bulunmuş. ''Türk ve Rus askerlerinin İdlib'e konuşlanabileceği'' açıklamalarında bulunmuştu.

Suriyedeki Muhalif gruplardan Tahrir'uş Şam bu açıklamalara cevap olarak bir beyanat yayınladı.


Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’adır. Resullerin en faziletli olanına, ailesine ve tüm sahabelerine salat ve selam olsun.

Geçen günlerde Türkiye Başkanlık resmi sözcüsünün açıklamalarını takip edip gözlemledik. İçerik olarak, Rusya-Türkiye güçlerinin İdlib’e gireceği ifade ediliyor. Bu açıklamalar, Türkiye-Rusya-İran taraflarının imzaladıkları Astana ittifakı bentlerinin uygulanması sadedinde gelmiştir. Bu açıklamalar karşısında şu hususları belirtmek isteriz:

1- Bizler, kuruluşundan şu ana kadar hiçbir zaman Astana görüşmelerinin ne bir parçası ne de katılımcı bir tarafı olmadığımız gibi bu görüşmelere muvafakat da göstermedik. Buna binaen, bizler ittifakın gerekliliklerinden sorumlu değiliz. Görüşmelerde suçlu Rusya’nın mücrim İran’ın yanında garantör taraf olmasıyla, Rusya, işlediklerinin temizlenmesiyle taçlandırılmak istenmektedir. Her iki ülkenin de halkımızın sıkıntılarının, göçlerinin ve katledilmesinin ana müsebbibi olduğu bilinmektedir.

2- Cenevre ve Astana görüşmelerinin kefili ve kurucusu olan devletler mücrim rejime bölgeleri birer birer boşaltma fırsatı vermiştir. Devrim ve cihad silahı dondurulacak, sürgün ve genişleme silahı rejim lehine kullanılacaktır. Şu anda rejimin Guta ve Der’a halklarını bölgeden göç ettirmesi ve Deyrzor tarafında bulunan doğu bölgelerini genişletmesi adına İdlib ve etraf bölgelerinin dondurulmaktadır.

Bizler emniyet içerisindeyken diğer bölgelerdeki kardeşlerimizi acı çeker bir halde terk edemeyiz. Onlar kendi bölgelerinde düşmanla yüzleşirken, bölgemizin uluslararası güçler tarafından himaye edilmesiyle güven içerisinde bekleyemeyiz. Aynı şekilde Doğu Guta’nın, Der’a’nın, Kuzey Humus taşralarının ve güneyde bulunan diğer kurtarılmış bölgelerin Rusya ve İran güçlerine teslim edilmesini de kabul edemeyiz.

3- Kuşkusuz devrimci halkımız sıkıntılarını hafifletecek ve devriminin hedeflerini gerçekleştirmeye destek olacak kimseleri aramaktadır, uluslararası çatışmayı Suriye içerisine taşıyacak tarafları değil. Bizler hiçbir şekilde yurdumuzu ülkelerin aralarında pay ettikleri nüfuz bölgelerine ayıracak bir dış müdahaleye ya da halkımız hesabına tek taraflı çıkarlarla sahanın dönüşümüne ve ardından birkaç ay içerisinde altından kâsede mücrim rejime teslim edilmesine razı olmayız.

Son olarak, topraklarımızı özgürleştirene, esirlerimizi ve muhasarada kalan bölgelerimizi kurtarana kadar cihadımızı ve devrimimizi sürdüreceğimize dair ehlimize ve halkımıza söz veriyoruz. Biz bunun için çıktık ve Allah bizimle zalim topluluklar arasını ayırana dek bu yol üzere devam edeceğiz. Genel olarak Şam sahasında bulunan mücahid kardeşlerimizi bu uğurda tüm çabalarını ortaya koymaya çağırıyoruz. Allah’tan yardım isteyin ve aciz olmayın.

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’adır.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder